Bezpieczni w Sieci

Poniżej prezentujemy szereg materiałów i artykułów dla rodziców umożliwiających im właściwe przygotowanie do korzystania z komputera, tabletu i nowych mediów w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

At the bottom we include materials about hate speach for non-polish speakers (in english).

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które pomagają w poprawie bezpieczeństwa dzieci opracowanymi przez NASK:

• Nie wszystko co znajdziesz w Internecie jest prawdą (wiek 9+ lat)
    Internet jest znakomitym źródłem wiedzy oraz inspiracji, jednak w szumie informacyjnym czasem trudno odróżnić, co jest prawdą, a co nie. Dzięki zabawie „Nie wszystko co znajdziesz w internecie jest prawdą” dowiecie się, co może wydarzyć się, gdy korzystamy z niesprawdzonych źródeł i jak sprawdzić, czy trafiliśmy w  sieci na prawdziwe informacje.
    Nie wszystko co znajdziesz w internecie jest prawdą - kliknij w link, aby pobrać

• Poznaj Plika i Foldera i sprawdź, czy wiesz, czym jest internet (wiek 6-9 lat)
    Jak w prosty i jasny sposób przedstawić dzieciom skomplikowane mechanizmy działania internetu? Zabawy z Plikiem i Folderem pokażą wam, że ten zadawać by się mogło, trudny temat jest naprawdę łatwy do zrozumienia. Dzięki zabawie „Poznaj Plika i Foldera i sprawdź, czy wiesz, czym jest internet” będziecie mogli w atrakcyjny sposób przedstawić dzieciom na czym „ten cały internet” polega.
    Poznaj Plika i Foldera i sprawdź, czy wiesz, czym jest internet - kliknij w link, aby pobrać.

• Dowiedz się od Plika i Foldera do czego służy internet i jak można go wykorzystać  (wiek 8-9 lat)
    Jeżeli obejrzeliście pierwszy odcinek „Plik i Folder na ścieżkach internetu” to wiecie już czym jest internet. Kolejnym pytaniem, na które warto wspólnie odpowiedzieć jest do czego on właściwie nam służy na co dzień? Dlaczego jest to narzędzie tak potrzebne do wykonywania zadań domowych, rozrywki czy pracy? Dzięki zabawie „Dowiedz się od Plika i Foldera do czego służy internet i jak można go wykorzystać” poznacie podstawowe pojęcia związane z internetem i sprawdzicie do czego każdy z Was używa go najczęściej!
    Dowiedz się od Plika i Foldera do czego służy internet i jak można go wykorzystać - kliknij w link, aby pobrać.

• Niebezpieczne wiadomości, czyli jak nie dać się nabrać w internecie (wiek 10-11 lat)
    „Niebezpieczne wiadomości, czyli jak nie dać się nabrać w internecie” to zabawa, dzięki której przekonacie się, jakie mogą być konsekwencje rozsyłania wiadomości od nieznanych nadawców i dlaczego nie należy bezkrytycznie wierzyć w internetowe promocje i prezenty.
    Niebezpieczne wiadomości, czyli jak nie dać się nabrać w internecie – kliknij w link, aby pobrać.

• Uważaj! Internet nie zapomina (wiek 9-12 lat)
    Zapraszamy do kolejnego spotkania z owcami w sieci. Zabawa „Uważaj! Internet nie zapomina” w przyjazny sposób pozwoli Ci porozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego warto dbać o swój wizerunek online i jakie mogą być konsekwencje nierozważnego publikowania swoich zdjęć w sieci.
    Uważaj! Internet nie zapomina – kliknij w link, aby pobrać.

• Wielkanocne łamigłówki
    Zagadki i łamigłówki są lubiane przez osoby w każdym wieku. Nie tylko bawią, ale mają też ważny walor edukacyjny – szczególnie dla dzieci. Ćwiczą pamięć, uczą logicznego myślenia, poprawiają spostrzegawczość. Zabawa „Wielkanocne łamigłówki” pozwoli Twojemu dziecku jednocześnie poćwiczyć umysł, jak i poznać nowe pojęcia związane z korzystaniem z internetu oraz komputera. Mamy też dla Was propozycję wspólnego przygotowania świątecznej e-kartki.
    Wielkanocne łamigłówki - kliknij w link, aby pobrać.

• Odkrywamy pojęcia komputerowe
    Internet, komputer, smartfon towarzyszą naszym dzieciom od najmłodszych lat. Wydaje nam się, że nasze dzieci wiedzą o nich wszystko. Ale czy na pewno? Zagadki i łamigłówki, które dziś proponujemy, pozwolą Wam sprawdzić, ile Wasze dzieci wiedzą o nowych technologiach. Niech będą także pretekstem do rozmowy o bezpiecznym korzystaniu z internetu i urządzeń cyfrowych.
    Odkrywamy pojęcia związane z komputerem - kliknij w link, aby pobrać.

• Bezpieczne bierki
    Jesteście zmęczeni całym dniem pracy, a Wasze dzieciaki – nauki? Zagrajcie w bierki! Przetestujcie swoją zręczność, a przy okazji sprawdźcie, czy pamiętacie, jak odpowiedzialnie korzystać z sieci. Dzięki grze „Bezpieczne bierki” wspólnie przypomnicie sobie, jak się właściwie zachować się w trudnych sytuacjach w internecie. Gra „Bezpieczne bierki” została przygotowana dla dzieci powyżej 10 lat, ale można w nią zagrać również z nastolatkami.
    Bezpieczne bierki – kliknij w link, żeby pobrać

• Nieznajomy znajomy (wiek 10-12 lat)
    Młodzi internauci często korzystają z sieci, aby komunikować się z przyjaciółmi i znajomymi. Bywa, że za pomocą internetu zawierają także nowe znajomości nie zdając sobie sprawy z ryzyka, jakie się z tym wiąże. Wykorzystaj zabawę „Nieznajomy znajomy” do rozmowy z dzieckiem na temat zagrożeń jakie mogą towarzyszyć kontaktom z nieznajomymi online i ustalenia zasad bezpiecznego komunikowania się z innymi przez internet.
    Nieznajomy znajomy – kliknij w link, aby pobrać.

• Cyberprzemoc może zacząć się całkiem niewinnie (wiek 10-12 lat)
    Agresja w internecie jest już niemal zjawiskiem powszechnym. Doświadczają jej zarówno dorośli, jak i dzieci. Szykanowanie, dręczenie, ośmieszanie to akty cyberprzemocy, których doświadczyła niemal połowa polskich nastolatków. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym zjawisku i jak reagować na różne formy nękania w sieci? Dowiesz się z naszego kolejnego materiału.
    Cyberprzemoc może zacząć się całkiem niewinnie– kliknij w link, aby pobrać.

źródło: NASK

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Social and Emotional Learning for Mutual Awareness

Material helping with avoid hate speach and to improve relations inside social media for 11-16 years old kids.

All available here.