Strona główna

O szkole

Dla Rodzica

Dla Ucznia

Dla Nauczyciela

RODO

Patron

Skontaktuj się z nami

Publiczna Szkoła Podstawowa

z Oddziałami Integracyjnymi nr 7

im. Mikołaja Kopernika 

ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola


+48 15 842 04 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


NIP: 8651427241
REGON: 000837465 
KRS: 0000145905

Nr konta

80 1020 4913 0000 9802 0117 6981
 

Plan lekcji

E-dziennik

Zdjęcia

photo gallery

Otwórz menu

Mikołaj Kopernik urodził się w zamożnej rodzinie 19 lutego 1473r. w Toruniu, w Polsce. Ojciec, Mikołaj Kopernik, był kupcem, a matka, Barbara Watzenrode, pochodziła z bogatej i znanej rodziny. Po śmierci ojca dziesięcioletniego Kopernika wychowywał brat matki, akademik i duchowny, a od 1479r. biskup warmiński.

Mikołaj otrzymał wzorowe wykształcenie. W 1491r. podjął studia w Akademii Krakowskiej, będącej wówczas ważnym ośrodkiem filozofii przyrody. W 1496r. Mikołaj przeniósł się na uniwersytet w Bolonii, gdzie kontynuował studia nad greką, matematyką, filozofią i astronomią. W tym samym mniej więcej okresie pozostawał pod wpływem Domenica Marii da Novary, profesora astronomii, jednego z pierwszych krytyków układu Ptolemeusza. 9 marca 1497r. obaj byli świadkami zaćmienia Księżyca. W 1501r. Kopernik studiował na uniwersytecie w Padwie. W 1503r. uzyskał na uniwersytecie w Ferrarze dyplom prawnika i wrócił do Padwy, by studiować medycynę. W 1506r. Kopernik zakończył studia - językowe, matematyczne i fizyczne - i wrócił do Polski, gdzie przebywał aż do śmierci. W 1497r., jeszcze podczas zagranicznych studiów, został mianowany kanonikiem. Przez kilka lat był lekarzem przybocznym swego wuja, a po jego śmierci podjął swoje obowiązki jako kanonik katedry we Fromborku, w nowo ustanowionym księstwie warmińskim. Stanowisko było jedynie tytularne, żadnych obowiązków Kopernik jako duchowny nie miał; nie wydaje się zresztą, aby w życiu Kopernika religia miała duże znaczenie. Pracował jako administrator dóbr kościelnych, sędzia, poborca podatkowy i lekarz. W wolnym czasie zajmował się astronomią. W 1513r. zbudował wieżę do obserwacji gwiazd.

Bardzo niewiele wiemy o powstaniu i rozwoju koncepcji Kopernika, ale już w 1514r. Kopernik rozesłał rękopis zawierający streszczenie jego poglądów na temat budowy kosmosu (opublikowany dopiero w XIX w.), a swoje wielkie dzieło zakończył w 1530r. Nie spieszył się jednak z jego wydaniem; ukazało się ono dopiero dziesięć lat później, gdy jego sympatyk, Georg Joachim zwany Retykiem (Rheticus), sporządził wyciąg z dzieła Kopernika, noszący tytuł Narratio prima. Publikacja tej książki nie wzbudziła niepokoju Kościoła - następstwa nie od razu były widoczne - wobec czego Retykowi udało się pokonać opory Kopernika. De revolutionibus orbium coelestium ukazało się w Norymberdze w 1543r. Wkrótce po ukazaniu się dzieła Kopernik zmarł.

Kopernik przekonująco i zdecydowanie podważył twierdzenie Ptolemeusza, że Ziemia jest nieruchoma. W swym rozumowaniu opierał się na zasadach fizyki, ale przywiązywał też duże znaczenie do harmonii systemu. W ten sposób udało mu się podważyć koncepcję, że Ziemia musi znajdować się w środku wszechświata. Nie dysponując odpowiednią teorią fizyczną, Kopernik ostatecznie opracował koncepcję Układu Słonecznego, która łączy dawne i nowe idee. Na przykład: ponieważ nie znał pojęcia siły, zachował koncepcję sfer niebieskich.

De revolutionibus dotarło w końcu do rąk uczonych w całej Europie. Ówcześni czytelnicy dzieła zachwycali się jego matematyczną stroną, a ich ocena pogłębiała narastanie wątpliwości, wynikających z ograniczeń astronomii Ptolemeusza. Kościół katolicki nie zgłaszał sprzeciwu, ponieważ w okresie reformacji zajęty był innymi sprawami. W 1541r. zaczęła działać inkwizycja. Dopiero w 1616r., w wyniku sukcesu Galileusza, Kościół umieścił książkę Kopernika na indeksie. 
Jak głosi legenda, pierwszy egzemplarz swojej książki Kopernik dostał na łożu śmierci. Miał wylew, nie mógł więc wprowadzić żadnych poprawek, ale zdołał jeszcze przed śmiercią zobaczyć książkę. Zmarł 24 maja 1543r.

Co nowego w szkole?

Ostatnie komunikaty

List do Uczniów od RPP 2018

List do Uczniów i Uczennic z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018

Bezpieczny wypoczynek - lato 2018

Przed rozpoczęciem wakacji Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku. (...)

Wybierając dla swojego dziecka formę letniego wypoczynku, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. MEN stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może przekonać się, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wyjazdu oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.

Poradnik bezpiecznego wypoczynku znajduje się tutaj.

Szczegółowe informacje sa dostępne na stronie MEN.

Baza wypoczynku MEN dostępna tutaj..

"Dobry Start" - wyprawka szkolna dla dziecka

Dobry start

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami w:

a także na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zaczarowany Ołówek - 08.06.2018 - odwołane zajęcia

Z powody choroby nauczyciela zajęcia Zaczarowany Ołówek są odwołane.

esjot podpis

Oddziały przedszkolne - przerwa 2.07-09.08.2018

Informacja dla Rodziców dzieci uczęszczających
do oddziałów przedszkolnych w PSPzOI nr 7
w roku szkolnym 2017/2018

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi nr 7
im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli informuje, że
w okresie

od 2 lipca 2018 r. do 9 sierpnia 2018 r.

nastąpi przerwa  wakacyjna w funkcjonowaniu
oddziałów przedszkolnych.