W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym do naszej szkoły zostały zaproszone sześciolatki z Przedszkola Integracyjnego nr 12 im. J. Ch. Andersena w Stalowej Woli.

W dniu 16 maja 2023 roku odbyły się zajęcia otwarte pt. „Czy wiesz co jesz?” dla dzieci i ich wychowawców. Zajęcia te podjęte z własnej inicjatywy współgrają z rekomendacją Szkoły Promującej Zdrowie. Na wstępie Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie przedstawił i omówił w oparciu o Prezentację multimedialną temat podejmowanych przez społeczność szkolną całego wachlarza starań, które mają na celu poprawę samopoczucia i zdrowia, ukazanie i utwierdzenie w przekonaniu, jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko. Powiadomił o przekazaniu przez Panią minister w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie na ręce Pani Dyrektor Alicji Bartoszek Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie jako najwyższego uznania w promowaniu zdrowia. Zachęcił również przybyłych gości do podejmowania przez nich podobnych działań. Do zajęć zaproszono uczennice uczęszczające do świetlicy szkolnej, które brały udział w Szkolnym Przeglądzie Recytatorskim pod hasłem „Żyj zdrowo i myśl pozytywnie”.  Wyrecytowały wiersze podkreślając ważność tematyki zdrowotnej. W zajęciach otwartych brali udział uczniowie klasy integracyjnej VIII „a”. Podczas spotkania uczniowie kończący edukację w naszej szkole mieli okazję przekazać następcom ważne dla naszej placówki przesłanie dotyczące prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Ukazali rolę właściwego odpoczynku dla zdrowia człowieka. Pokazali i omówili prezentację multimedialną pt. „Zdrowe śniadanie” i „ Zdrowa żywność” opracowaną według własnego pomysłu i autorstwa. Zapoznali dzieciaki z grupami produktów niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz proporcjami, w jakich należy je spożywać. Omówili wspólnie z dziećmi Piramidę Żywienia. Zadawali zagadki. Poczęstowali dzieciaki przygotowanymi przez siebie zdrowymi przekąskami. Wygłoszono również  prelekcję na temat zdrowego spożywania pokarmów, zwłaszcza śniadania, które odgrywa ważną rolę w codziennej diecie. Przedstawiono zalecenia zdrowego żywienia w sposób prosty i przejrzysty zilustrowany graficznie w postaci talerza pełnego różnorodnych produktów, który symbolizuje zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie. Sześciolatki dokonały klasyfikacji przygotowanych naturalnych zdrowych produktów żywnościowych układając i stawiając je w odpowiednim miejscu na specjalnie zrobionym ogromnym talerzu. Po tak owocnej pracy – zabawie wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani jabłkami. W programie zajęć otwartych skoncentrowano się na różnych zadaniach: roli dobrego samopoczucia i korzystnego otoczenia oraz zdrowego odżywiania, a także właściwego odpoczynku dla zdrowia człowieka. Jesteśmy przekonane, że zarówno nasi wspólni podopieczni, jak i nasi mali goście poprzez różnorodne działania będą dbać o swoje otoczenie, dobre samopoczucie, właściwą organizację nauki i będą utrwalać zasady zdrowego stylu życia. Zajęcia były bardzo udane, przeplatane ciekawostkami na temat witamin i zagadkami o owocach i warzywach. Na zakończenie miłego spotkania wszyscy uczestnicy lekcji otrzymali zdrowe, pyszne i słodkie jabłka, owocowe breloczki, pamiątkowe długopisy i kolorowanki.

Renata Czernecka-Skrok, Marta Bańka, Urszula Szkutnik