Pedagog specjalny ułatwia dzieciom z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego lub trudnościami na tle społeczno – środowiskowym, odnalezienie się w grupie, przyswajanie wiedzy, asymilację w warunkach szkolnych, akceptację siebie. Diagnozuje problemy i podejmuje działania, które dany problem mogą niwelować. Współpracuje z psychologiem, poradnią psychologiczo – pedagogiczną, nauczycielami, rodzicami uczniów i z samym uczniem.

Pedagog specjalny realizuje następujące zadania:

1. Współpracuje z zespołem mającym opracować dokumentację dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w tym IPET i WOPFU.

2. Współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, ale także innymi specjalistami zatrudnionymi w szkole i placówkach wspierających uczniów oraz rodzicami i uczniami.

W ramach tej współpracy rekomenduje:

- dyrektorowi działania w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły,

- diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji i uzdolnień uczniów, przyczyn niepowodzeń edukacyjnych w tym funkcjonowaniu uczniów, barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.

3. Wspiera nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w kontekście doboru metod, form pracy, określaniu potrzeb uczniów, a także ich mocnych stron.

4. Udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniom, rodzicom, a także nauczycielom.

5. Współpracuje z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz dziecka i jego rodziny, w tym:

- poradnią psychologiczno – pedagogiczną oraz poradniami specjalistycznymi,

- placówkami doskonalenia nauczycieli,

- pracownikiem socjalnym,

- asystentem rodziny,

- kuratorem sądowym i innymi.