10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, w związku z tak ważnym dniem należy uświadomić sobie czym owo zdrowie psychiczne jest, jak bardzo jest ważne i jak należy o nie dbać.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.
Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:
- rozwoju osobistym,
- posiadaniu celu w życiu,
- panowaniem nad otoczeniem,
- samoakceptacją,
- niezależności,
- pozytywnych relacjach z innymi.
Jak dbać o zdrowie psychiczne
- Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne
- Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami
- Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od 30 minut dziennie.
- Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy.
- Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.
- Skupianie się na pozytywnych emocjach i marzeniach – umiejętność koncentrowania się na pozytywnych emocjach i przeżyciach jest gwarancją utrzymania psychiki w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest również skupianie się na marzeniach. Szukanie nowych i lepszych rozwiązań, potrzeba pasji i rozwoju jest motorem napędzającym zdrowie psychiczne;
Objawy zaburzeń psychicznych
Jednostka cierpiąca z powodu zaburzeń psychicznych to bardzo często osobowość unikająca. Cechuje się ona skłonnością do koncentrowania się na negatywnych emocjach i unikania ludzi. Do innych objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia zdrowia psychicznego, należą min.:
- chroniczny smutek,
- trudności z zasypianiem,
- dekoncentracja,
- poczucie bezsilności,
- fobia społeczna
- inne fobie i zaburzenia lękowe,
- napady kompulsywne
- niekontrolowane ataki agresji,
- postrzeganie siebie jako osoby niekompetentnej i niezaradnej,
- obojętność,
- brak apetytu,
- brak wewnętrznej siły do podjęcia aktywności fizycznej,
- utrata chęci realizacji pasji.
Jeśli objawy wyżej wymienione nasilają się, powinieneś podjęć następujące kroki:
- zgłoś się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego – do psychologa lub do psychiatry. Specjalista pomoże Ci we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki oraz przedstawi rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji,
- zgłoś się do Centrum Zdrowia Psychicznego, które jest odpowiedzialne za udzielanie wszystkim potrzebującym ze swojego rejonu kompleksowej pomocy psychiatrycznej.
Marta Maczurad
Członek zespołu SzPZ
Źródło informacji: