Sprawozdanie z realizacji Programu Szkoły Promującej Zdrowie w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli II półrocze roku szkolnego 2022/2023
Cel na ten rok szkolny: Zmiana relacji w obszarze nauczyciel – uczeń. Cała społeczność szkolna skupiła się szczególnie na działaniach związanych z poprawą wzajemnych relacji w tym obszarze.
- Działania związane z promocją zdrowia
Dbałość o dobry klimat szkoły z nastawieniem na poprawę relacji interpersonalnych i ogólnej kultury szkoły oraz wzmocnienie roli środowisk lokalnych (współpraca z innymi, wyjścia, wycieczki)
- Przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli na temat promocji zdrowego stylu życia przez Wojewódzkiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie w województwie podkarpackim, członka zespołu ds. promocji zdrowia w Kuratorium Oświaty dr Barbarę Wolny.
* Warsztaty w PCEN w Tarnobrzegu „Ruch i zdrowe żywienie w szkole”, Polityka zdrowego żywienia w szkole; programy i projekty edukacyjne w niwelowaniu nadwagi i otyłości uczniów; przykłady dobrej praktyki” (udział w warsztatach koordynatora SzPZ).
* Konferencja w PCEN w Tarnobrzegu dla dyrektorów i koordynatorów Szkoły Promującej Zdrowie: Aktywna szkoła nowych możliwości – wykorzystanie TIK w nauczaniu w ramach projektu „Lekcja: Enter – Podkarpackie uczy Cyfrowo” (udział i wystąpienie podczas konferencji - pani dyrektor i koordynator SzPZ).
- Zorganizowanie przez dyrektora szkoły całorocznych szkoleń dla wszystkich pracowników szkoły.
* Moduły 1-7 szkolenia "Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza. Co zrobić, żeby młodzi ludzie nie krzywdzili siebie nawzajem", eduakcja prof. Jacek Pyżalski.
* Szkolenie z Dostępnej Szkoły, Fundacja Fundusz Współpracy oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.
* Lektura w Bibliotece eduOne na temat promocji zdrowego stylu życia, e-dziennik.
- Systematyczne tworzenie w szkolnej bibliotece kącika tematycznego poświęconego właściwym relacjom międzyludzkim.
- Organizowanie wyjść kulturalnych oraz wycieczek krajoznawczo – turystycznych i wycieczek integracyjnych, m.in. na rynek owocowo-warzywny, do Gospodarstwa Agroturystycznego „Madejówka” w Obojnej i Kłyżowie, osady Doboszówka w Kalenne, Osady Marianów w Zarzeczu, Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, do lodziarni, kawiarni “Kwiaty ze smakiem”, Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli.
- Współpraca z okolicznymi przedszkolami.
* Zajęcia otwarte.
* Impreza dla sześciolatków.
Popularyzowanie i szerzenie „Pozytywnego postrzegania siebie i innych”
- Promowanie szkoły w środowisku dalszym i w mediach społecznościowych poprzez opracowanie i publikowanie ważnych wydarzeń na stronie PCEN (Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli) w Tarnobrzegu i Rzeszowie. Współdziałanie z koordynatorem wojewódzkiej sieci SzPZ – p. Barbarą Wolny.
* Wystąpienie pani dyrektor i koordynatora Szkoły Promującej Zdrowie podczas konferencji dla dyrektorów i koordynatorów SzPZ (Przedstawienie opracowanej Prezentacji multimedialnej pt. „Szkoła Promująca Zdrowie w PSP z OI nr 7 w Stalowej Woli w pigułce” z podjętymi działaniami przez naszą społeczność szkolną w latach 2014-2023 w celu zachęcenia innych dyrektorów szkół i przedszkoli oraz koordynatorów SzPZ z województwa podkarpackiego do podjęcia podobnych działań).
* Dokumentowanie konferencji, imprez na stronie PCEN w Tarnobrzegu i Rzeszowie, na stronie internetowej szkoły, w Zakładce SzPZ, np. Imprezy Zdrowotnej pt. „Sztafeta zdrowia – Wiem, co jem”, a także publikowanie notatek, zdjęć, prezentacji multimedialnych, m.in. „Zdrowe życie” opracowanej przez ucznia z klasy VIIIa i „Zdrowy styl życia” przez nauczyciela współorganizującego kształcenie.
- Promowanie szkoły w środowisku lokalnym i w mediach społecznościowych poprzez przygotowanie i publikowanie ważnych wydarzeń na gazetce szkolnej oraz głównej stronie internetowej szkoły, w Zakładce Szkoły Promującej Zdrowie i na stronie FB szkoły.
* Przekazanie informacji i rozwój wiedzy na temat jakości pracy szkoły oraz stworzenie i umacnianie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku poprzez dokumentowanie konferencji, zajęć, spotkań, konkursów, imprez i uroczystości.
- Organizowanie i prowadzenie cyklicznych spotkań i warsztatów „Pozytywne myślenie” dla nauczycieli i pracowników szkoły.
* Zaproszenie nauczycieli do lektury w Bibliotece eduOne.
* Całoroczne spotkania z higienistką, pielęgniarką i stomatologiem nt. postrzegania siebie w myśl hasła: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”.
* Całoroczne warsztaty „Dobre samopoczucie kluczem do sukcesu” na temat dobrego samopoczucia uczniów dla klas piątych wzbogaconych o zajęcia dla klas czwartych, szóstych, siódmych i ósmych.
- Udział w spotkaniach, imprezach i uroczystościach promujących zdrowie zwłaszcza pod względem pozytywnego postrzegania siebie i innych zarówno wśród społeczności szkolnej, jak i w środowisku lokalnym i poza nim.
* Wizyty w gabinecie higienistki, pielęgniarki i stomatologa.
* Spotkanie informacyjno – doradcze w szkole dla uczniów klas VIII z przedstawicielem zawodu - kosmetyczką ze STUDIO URODY M z branży Beauty w Stalowej Woli.
* Uroczystości klasowe i szkolne.
Propagowanie działań profilaktycznych powiązanych zgodnie z programem wychowawczym szkoły
- Realizowanie programów:
* Program edukacyjny prowadzony przez Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.
* Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka. Organizator Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
* Program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów – Wyprawa Odkrywców Podstawowym.
* Program prozdrowotny Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie z Programem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
* Program profilaktyki uzależnień wg. Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Andrzeja Kołodziejczyka „Spójrz Inaczej”.
- Całoroczne prelekcje i warsztaty profilaktyczne z higienistką, pielęgniarką i stomatologiem.
- Systematyczne lekcje i prelekcje w języku niemieckim nt. profilaktyki powstawania chorób wynikających z błędów żywieniowych, np. przeprowadzenie wraz z wolontariuszami (w ramach wolontariatu szkolnego) w klasach pierwszych lekcji promujących zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia: "Jem i żyję zdrowo”.
- Całoroczne prelekcje i zajęcia warsztatowe w świetlicy na temat: Szkodliwość hałasu. Skutki popełnianych błędów dietetycznych. Błędy w ubieraniu się na co dzień. Następstwa nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków w świetlicy, na korytarzach, w toaletach, w bibliotece i czytelni, w klasach lekcyjnych i w wolnym czasie podczas przerwy wakacyjnej.
- Pedagogizacja rodziców. Poradnictwo, rozmowy indywidualne i interwencje w sytuacjach kryzysowych, np. prelekcje, pogadanki, warsztaty nt. profilaktyki powstawania chorób w wyniku błędów żywieniowych (przeciwdziałania nadwadze i otyłości), przeciwdziałania uzależnieniom, skutkom zdrowotnym i społecznym zachowaniom ryzykownym.
Promowanie zdrowego stylu życia - działania na rzecz umacniania zdrowia jednostek i społeczności (współpraca ze środowiskiem lokalnym)
- Rozwijanie kompetencji uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie – konsultacje, gazetka i broszura „Siódemka promuje zdrowie”, strona internetowa szkoły, prelekcje.
* Udzielanie nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym konsultacji w zakresie medycznych aspektów edukacji zdrowotnej oraz systematyczne i planowe organizowanie i prowadzenie spotkań i warsztatów dla uczniów i nauczycieli.
* Systematyczne opracowywanie przez uczniów i nauczycieli broszury i gazetki szkolnej pn. „Siódemka promuje zdrowie”.
* Opracowanie i opublikowanie na stronie internetowej szkoły i na gazetce szkolnej materiałów oraz na spotkaniach z rodzicami (prezentacji multimedialnych, np. Prezentacja multimedialna na temat „Zdrowe życie – jak zdrowo żyć?” przygotowana przez ucznia klasy VIIIa, Prezentacja multimedialna „Zdrowy styl życia”, „Uczeń z autyzmem w szkole z oddziałami integracyjnymi”, „Autyzm” oraz informacji, artykułów, plakatów, referatów, Kalendarza Świąt Promujących Zdrowie pod wspólnym hasłem: „Razem promujemy zdrowie” zgodnie z kalendarzem światowych, europejskich i ogólnopolskich dni promujących zdrowie i profilaktyki).
* Udział w grze terenowej na podwórku: "Elementy zdrowego stylu życia".
* Przeprowadzenie lekcji biologii „Dziedziczenie płci u człowieka” dla klasy VIIIa.
* Przeprowadzenie prelekcji dla rodziców uczniów klasy VIII d.
- Dbanie o kondycję uczniów. Organizowanie przerw na świeżym powietrzu. Tworzenie szerokiej oferty zajęć sportowo – rekreacyjnych. Zdrowa rywalizacja i doping sportowy.
* Zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy sportowo - rekreacyjnej z okazji Szkolnego Dnia Sportu.
* Prowadzenie zajęć SKS (Szkolny Klub Sportowy),
* Prowadzenie UKS (Uczniowski Klub Sportowy),
* Program KLUB,
* Prowadzenie zajęć z programu Aktywny powrót do szkoły - WF z AWF.
* Udział w zawodach sportowych uczniów klasy IIIb zorganizowanych przez MOSiR Stalowa Wola.
* Udział w zajęciach ruchowych z programu "Lekkoatletyka dla każdego".
* Udział w XXXIII Międzynarodowym Ulicznym Biegu Konstytucji 3 Maja.
- Udział w imprezach dotyczących „Zdrowego Jedzenia”, m.in. 24IV2023 Europejski Dzień Śniadania
i 30V2023 - Światowy Dzień Soku. - Zajęcia (warsztaty) kulinarne, m. in. w pracowni kuchennej jako „upraktycznienie” procesu edukacji z zastosowaniem założeń programu Laboratoria Przyszłości MEiN w Szkole Promującej Zdrowie.
- Drukarka 3D i filamenty z programu Laboratoria Przyszłości w procesie edukacyjnym z dokonaniem eksperymentów i tworzeniem projektów, m.in. zaprojektowanie i wydrukowanie na drukarce 3D Piramidy Żywieniowej i produktów spożywczych.
Szerzenie działań proekologicznego stylu życia
- Realizowanie Programu „Czyste powietrze wokół nas” w oddziale przedszkolnym.
- Udział w 30. Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątania Świata” pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
- Edukacja ekologiczna inspirująca dzieci do działań na rzecz ochrony środowiska „Na pomoc środowisku – na pomoc samym sobie”.
- Udział w konkursach ekologicznych:
* Powiatowy Plastyczny Konkurs Przyrodniczy "Młodzi Przyrodnicy" – udział ucznia klasy IIIb.
* Szkolny konkurs ekologiczno-fotograficzny „Gramy w zielone”. Laureatka i Wyróżnienie uczennice klasy IIIb.
* XXI Powiatowy i XVI Wojewódzki Przegląd Zespołów Szkolnych „O GĘSIE PIÓRO” – MUZYKA w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Udział uczniów z klasy IId z piosenką proekologiczną (jako zespół „Ekodzieciaki”) Etap powiatowy: WYRÓŻNIENIE i nominacja do wojewódzkiego etapu przeglądu. Etap wojewódzki: WYRÓŻNIENIE.
Propagowanie dbania o bezpieczeństwo i właściwego reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych
- Udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka ogólnopolskim programie edukacyjnym skierowanym do uczniów klas I.
- „Ratujemy i Uczymy Ratować” - Pierwsza Pomoc Fundacja WOŚP (akcja w świetlicy i klasie IIIb).
- Działalność pedagoga specjalnego i psychologa w nagłych przypadkach.
- Zajęcia z Edukacji dla bezpieczeństwa w klasach VIII.
- Zachowanie zasad bezpieczeństwa.
Promowanie zachowania szczególnego bezpieczeństwa w sieci
- Ochrona wizerunku w sieci.
* Prezentacja na głównej stronie internetowej szkoły zasad bezpiecznego korzystania z internetu i mediów społecznościowych przez informatyka, administratora strony internetowej szkoły.
* Warsztaty: wpajanie uczniom nawyku zastosowania komputera do rozwiązywania codziennych zadań.
* Zajęcia nt. przeciwdziałania agresji, zwłaszcza słownej, kontroli emocji, umiejętności radzenia sobie ze stresem, lękiem, trudnymi sytuacjami związanymi z cyberprzemocą.
- Zdrowe serfowanie po Internecie zgodnie z zasadami cyberhigieny.
- Udział w Webinarze Sieciaki i spektaklu on-line – w trosce o bezpieczne poruszanie się w świecie Internetu.
- Świętowanie Dnia Bezpiecznego Internetu 7 lutego 2023 pod hasłem: „Chcesz o tym porozmawiać?”.
Współpracowanie z Wolontariatem i Samorządem Uczniowskim w obszarze działań na rzecz umacniania i promocji zdrowia
- Organizowanie i koordynowanie działań Wolontariatu przez jego opiekuna, m.in. akcje charytatywne: zbiórka produktów dla dzieci z domu dziecka „Paczuszka dla maluszka”, „Szlachetna Paczka”, na dzieci
z ewakuowanego Domu Dziecka w Ukrainie, „Obdarz dzieciaki radością”, „Góra Grosza”, WOŚP, plastikowych nakrętek, karmy dla zwierząt ze schroniska. - Pomoc przy pakowaniu i przenoszeniu książek podczas przygotowania biblioteki do remontu.
- Zorganizowanie akcji czytania książek dla uczniów klas I-III.
- Koordynowanie konkursu plastycznego "Pomaganie jest cool!" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w Stalowej Woli, którego laureatką została uczennica klasy VIIIa.
- VI2023 Przeprowadzenie wraz z wolontariuszami (w ramach wolontariatu szkolnego) w klasach pierwszych Ia, Ib, Ic lekcji promujących zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia: "Jem i żyję zdrowo”.
- Samorząd Uczniowski na rzecz promocji zdrowia. Organizowanie imprez i udział w akcjach:
* Dzień Integracji.
* Dzień Życzliwości.
* 31III2023 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
* Dzień Sportu w Dzień Dziecka – Piknik dla całej społeczności szkolnej.
- Udział w Warsztatach dla Samorządów Uczniowskich.
- Przygotowanie przez koordynatora i członków zespołu oraz wolontariuszy i uczniów klasy VIIIa broszury na temat zdrowia.
Inne działania na rzecz promowania zdrowego stylu życia, np. konkursy, przeglądy, imprezy, zajęcia otwarte
- Konkursy, przeglądy:
- Szkolna edycja XV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ pn. „MY JESTEŚMY RADOŚCIĄ” dla klas I-III. Temat tegorocznej edycji brzmiał: "Przyjazna szkoła - szczęśliwe dzieci". Laureaci ex aequo pierwszego miejsca: uczeń klasy IIIa i IIId.
* Zwycięskie prace zostały przesłane na OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ,,PRZYJAZNA SZKOŁA – SZCZĘŚLIWE DZIECI’’. Organizator: Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku.
- XXI Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O GĘSIE PIÓRO” - TEATR w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Dzieci otrzymały DYPLOM PODZIĘKOWANIA.
- XXI Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O GĘSIE PIÓRO” – MUZYKA w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Uczniowie ze świetlicy z klasy Ib (jako zespół „Gęsiareczki”) i IId (jako zespół „Zawadiaczki” otrzymały DYPLOM PODZIĘKOWANIA.
- XXI Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O GĘSIE PIÓRO” – MUZYKA w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Uczniowie klasy IId (jako zespół „Ekodzieciaki”) otrzymali WYRÓŻNIENIE i nominację do wojewódzkiego etapu przeglądu oraz WYRÓŻNIENIE na etapie wojewódzkim.
- Szkolny Przegląd Recytatorski pt. „Żyj zdrowo i myśl pozytywnie”.
Laureaci: I miejsce uczeń klasy IIIb, Wyróżnienie - kl. III. Uczniowie ze świetlicy:
Uczennica kl. III b (II miejsce), uczennica kl. II b (Wyróżnienie), uczennica kl. III c (Wyróżnienie).
- Etap szkolnego Konkursu Plastycznego dla klas II związanego z programem profilaktycznym „Zawsze razem”. Organizator: Państwowa Inspekcja Sanitarna - Program Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
* Wyniki - I miejsce: uczennica klasy IIb i uczeń IIb, II miejsce: uczennica z IIa i uczennica IIb, III miejsce uczennica IIb i uczeń IIb. Wyróżnienia: uczennica Ia i 4 uczniów klasy IIb.
* Wystawa prac plastycznych na korytarzu.
- Szkolny konkurs ekologiczno-fotograficzny „Gramy w zielone”.
- III edycja Świetlicowego Przeglądu Czytania pt. „Zdrowie dzięki przyjaźni” podsumowującego całoroczną akcję czytelniczo – literacką pod hasłem „Z książką za pan brat”.
- Impreza:
- Impreza zdrowotna z udziałem dzieci ze świetlicy szkolnej i uczniów klasy VIII „a” na temat zdrowia dla nauczycieli i dzieci pięcio- i sześcioletnich z Przedszkola Integracyjnego nr 12 w Stalowej Woli z udziałem pani dyrektor.
- Impreza o profilu zdrowotnym klasy IId „Dzień Rodziny”.
- Zajęcia otwarte:
- Zajęcia otwarte z dziećmi w świetlicy o przyjaźni dla studentki studiów podyplomowych z logopedii z Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej filia w Stalowej Woli.
- Zajęcia otwarte z dziećmi w świetlicy o przyjaźni dla studentki logopedii UMCS w Lublinie.
- Zajęcia otwarte z dziećmi oddziału przedszkolnego na temat edukacji żywieniowej dla nauczyciela i pani dyrektor.
- Lekcje z wolontariuszami promujące zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia dla nauczycieli i uczniów klas pierwszych.
Całoroczne warsztaty, akcje, projekty, programy, innowacje realizowane w zakresie zadań dotyczących zdrowia
- Systematyczne prowadzenie całorocznych warsztatów „Dobre samopoczucie kluczem do sukcesu” na temat dobrego samopoczucia uczniów dla klas piątych wzbogaconych o zajęcia dla klas czwartych, szóstych, siódmych i ósmych przez pedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa.
- Zorganizowanie i przeprowadzenie w świetlicy przez koordynatora całorocznej akcji czytelniczo – literackiej pod hasłem „Z książką za pan brat” zakończonej przeglądem czytania.
- Koordynowanie i realizowanie zadań wynikających z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Junior-Edu-Żywienie” (JEŻ) „Edukacja żywieniowa w szkołach podstawowych – doświadczenia i wyzwania” dla klas I-VI. Organizator: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – uniwersytet przyrodniczy w Warszawie) i MEiN (Ministerstwo Edukacji i Nauki).
- Koordynowanie programu „Czyste powietrze wokół nas” w oddziale przedszkolnym.
- Innowacje:
- Opracowanie i wdrożenie innowacji pedagogicznej metodyczno – organizacyjnej pt. „Recepta na pozytywne emocje w klasie IVa”.
- Opracowanie i wdrożenie innowacji pedagogicznej pt. ”W poszukiwaniu siebie i swoich emocji” dla klasy VIIIa.
- Opracowanie i wdrożenie przez koordynatora programu wychowawczo - edukacyjnego pt.: ”Ja wśród moich przyjaciół” dla klas I-III w świetlicy szkolnej dotyczącego ochrony i pomnażania zdrowia.
- Opracowanie i wdrożenie programu wychowawczo - edukacyjnego pt. „Kulinarne wyzwania” dla dzieci klas III ze świetlicy. Praktyczne wykorzystanie założeń programu Laboratoria Przyszłości w Szkole Promującej Zdrowie.
- Opracowanie innowacji pedagogicznej pt. „Oddycham nosem cały rok” dla uczniów uczęszczających na zajęcia logopedyczne na okres 1X2023-31V2024.
Doskonalenie zawodowe - Zgłębianie, uzupełnianie i zdobywanie wiedzy i umiejętności przez nauczycieli w zakresie realizacji zadań z promocji zdrowia m.in. poprzez udział w wykładach, warsztatach, szkoleniach, webinarach, konferencjach, kursach.
Skład Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie:
Koordynator:
Renata Czernecka-Skrok - nauczyciel doradztwa zawodowego, wychowawca świetlicy szkolnej
Członkowie:
- Alicja Bartoszek - dyrektor szkoły
- Bańka Marta - logopeda
- Bryk-Pokrzywa Beata - nauczyciel współorganizujący kształcenie
- Deruś Renata - pedagog specjalny (dołączyła do zespołu 1X2022)
- Garbacz Agnieszka - lekarz stomatolog
- Grobel Dorota - nauczyciel współorganizujący kształcenie
- Grzegorczyk Joanna - nauczyciel przyrody, biologii
- Jabłońska Iwona - nauczyciel przyrody, geografii - lider nadzoru pedagogicznego, administrowanie stroną internetową SzPZ na Facebooku
- Janiec Alicja - nauczyciel współorganizujący kształcenie
- Jaroszewicz Elżbieta - higienistka szkolna – konsultant i doradca medyczny dla zespołu i dyrekcji oraz łącznik między szkołą a placówkami ochrony zdrowia na danym terenie
- Korzeniowska Kinga - nauczyciel współorganizujący kształcenie
- Maczurad Marta - psycholog – lider specjalistów
- Madej Izabella - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
- Mokrzyszewska Monika - nauczyciel w-f
- Mrowiec Katarzyna - nauczyciel języka polskiego – lider redagowania i korekty tekstów
- Sibiga Iwona - bibliotekarz (od II półrocza przebywa na emeryturze)
- Skrzypacz Jacek - informatyk, doradztwo techniczne – administrowanie stroną internetową w szkole i w Zakładce Szkoły Promującej Zdrowie
- Szkutnik Urszula - nauczyciel współorganizujący kształcenie
- Szwedo Małgorzata - nauczyciel języka niemieckiego
- Szymaszek-Dymek Alina - pedagog
- Wańkiewicz-Rębisz Wanda - (dołączyła do zespołu 22XI2022) nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej – lider oddziału przedszkolnego
- Wardach Mirosława - pielęgniarka szkolna - konsultant i doradca medyczny dla zespołu i dyrekcji oraz łącznik między szkołą a placówkami ochrony zdrowia na danym terenie
- Zagaja Magdalena - wychowawca świetlicy szkolnej
- Podmioty, z którymi szkoła współpracuje przy realizacji zadań z uwzględnieniem potrzeb uczniów i rodziców oraz lokalnych działań związanych z promowaniem zdrowia.
* Współpraca i poszerzenie kontaktów ze środowiskiem lokalnym w celu promocji i uatrakcyjnienia podejmowanych działań wychowawczych i edukacyjnych oraz z instytucjami wspierającymi działalność szkoły, m.in.:
- Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli,
- lokalny rynek pracy (np. targ, zakłady usługowe),
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli,
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli - Pływalnia kryta w kompleksie obiektów sportowo – rekreacyjnych przy MOSiR,
- Miejski Zakład Komunalny (MZK),
- Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego – Stalowa Wola,
- Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,
- Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,
- Podleśna Przystań Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Stalowej Woli,
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Stalowej Woli,
- Powiatowa i Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Stalowej Woli i Rzeszowie,
- przedszkola w Stalowej Woli,
- szkoły ponadpodstawowe: licea, technika, szkoły branżowe,
- Urząd Miasta Stalowa Wola
III. Podsumowanie – monitoring, ewaluacja, wnioski, rekomendacje
Cel na ten rok szkolny brzmiał: Zmiana relacji w obszarze nauczyciel – uczeń. Działania promujące zdrowie były systematycznie monitorowane i poddawane ewaluacji wewnętrznej w zakresie planowania, realizacji podejmowanych zadań, zastosowanych form i metod oraz ich terminowości, a także mierzenia rezultatów. Koordynator podsumowywał działania monitoringu i przeprowadził ewaluację bieżącą i na koniec roku szkolnego, z wyniku czego określił mocne strony podjętych przez nas działań, tj.:
- Do zespołu SzPZ w trakcie roku szkolnego dołączyły i działały na rzecz promocji zdrowia nowe chętne osoby. Pracownik biblioteki nie jest już członkiem Zespołu SzPZ (od II półrocza przebywa na emeryturze).
- Społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem przez cały rok szkolny podejmowała i realizowała zadania określone we wrześniu 2022 roku w Programie Szkoły Promującej Zdrowie.
- Zrobiliśmy dużo więcej, niż zaplanowano we wrześniu 2022 roku. Wiele osób podjęło z własnej inicjatywy niezaplanowane działania na terenie szkoły i poza nią. Szczegółowe opracowanie znajduje się w Sprawozdaniu z realizacji Programu Szkoły Promującej Zdrowie za II półrocze roku szkolnego 2022/2023.
- Jako nauczyciele i pani dyrektor doskonaliliśmy swój warsztat pracy dzięki zgłębianiu, uzupełnianiu i zdobywaniu wiedzy i umiejętności w zakresie realizacji zadań z promocji zdrowia m.in. poprzez udział w wykładach, warsztatach, szkoleniach, webinarach, konferencjach, kursach.
W oparciu o monitoring i ewaluację oraz sprawozdanie koordynator SzPZ opracował Program Naprawczy z całego roku szkolnego 2022/2023, w którym wykazał, że cel na ten rok szkolny został osiągnięty. Sukcesem jest to, że 80% uczniów i nauczycieli jest zadowolonych z obopólnych relacji. Relacje w środowisku szkolnym między nauczycielami a uczniami są pozytywne, oparte na wzajemnej życzliwości i szacunku.
Dokumentacja potwierdzająca realizację zadań w roku szkolnym 2022/2023 znajduje się w dokumentacji wewnętrznej szkoły „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”.
Dziękuję Pani Dyrektor za powierzenie mi funkcji koordynatora SzPZ. To było dla mnie nowe doświadczenie, przyjemność i duże wyzwanie. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i wkład pracy na rzecz Szkoły Promującej Zdrowie wszystkim tym osobom, które działały ze mną przez ten rok, zwłaszcza członkom zespołu SzPZ. Z uwagi na opracowanie Innowacji pedagogicznej programowo – metodycznej z doradztwa zawodowego pt. „Gdy dorosnę...” dla uczniów klas VII-VIII na okres 1IX2023-31V2024 i wprowadzenie jej założeń do realizacji od 1 września 2023 roku przybędą mi nowe zadania. W związku z tym przekazuję funkcję koordynatora wraz z dokumentacją SzPZ nowej osobie wskazanej przez Panią Dyrektor. W razie potrzeby służę radą i pomocą.
Opracowanie:
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Renata Czernecka-Skrok