Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Szacuje się, że na depresję na świecie choruje ponad 350 milionów ludzi,
w Polsce około 1,5 miliona, przy czym około 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie. Z powodu depresji ginie około miliona osób na świecie każdego roku, czyli 3 800 każdego dnia.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Oznacza to, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala uwolnić się od choroby. Depresję trzeba leczyć. Przyczyny depresji są zwykle złożone, wymienić tu należy takie czynniki jak: negatywne doświadczenia, przewlekłe ciężkie choroby, czynniki dziedziczne, warunki życiowe oraz przewlekły stres.

Objawami depresji są:
- ciągły smutek,
- depresyjny nastrój, który trwa przez większą część dnia,
- brak odczuwania przyjemności,
- stany lękowe pojawiające się bez żadnych przyczyn i nasilające się w obliczu trudniejszych wyzwań,
- poczucie winy,
- niska samoocena,
- myśli samobójcze,
- brak apetytu i utrata wagi (rzadziej obżarstwo i nadwaga),
- zaburzenia snu,
- problemy z koncentracją.

Aby rozpoznać powyższe objawy, muszą one występować bez przerwy przez co najmniej dwa tygodnie. Depresja może również wpływać na nasze ciało, powodując liczne bóle, osłabienie lub pobudzenie. Osoba z depresją nie zawsze jest świadoma swojej choroby i to właśnie bliscy z jej otoczenia powinni być czujni i pomóc jej zgłosić się do lekarza.

Zaburzenia depresyjne występują często w tak zwanych epizodach, które trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i kontroli ryzyko nawrotu objawów depresji jest znacznie zmniejszone. Depresja przewlekła występuje wtedy, gdy zaburzenie depresyjne trwa dłużej niż dwa lata. Bardzo częstym zjawiskiem towarzyszącym depresji są myśli samobójcze. Zdecydowana większość ludzi z takimi myślami nie próbuje się zabić, ale nigdy nie należy lekceważyć tego ryzyka. Najczęściej to właśnie nieleczona depresja prowadzi do samobójstwa, dlatego wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mają ogromne znaczenie.

Jeśli zauważamy u siebie lub osób z naszego otoczenia objawy wskazujące na depresję należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Pomocy można szukać w gabinetach psychiatrycznych, psychologicznych, ośrodkach interwencji kryzysowej oraz w poradniach psychologiczno – pedagogicznych.

Należy zadbać o dobry nastrój i pozytywne samopoczucie, prowadząc higieniczny i zdrowy tryb życia. W profilaktyce, a także w ewentualnym leczeniu depresji bardzo ważne są:
- regularny, odpowiednio długi sen,
- szczere i dobre relacje z innymi ludźmi,
- ograniczenie stresu, dystans do napotykanych trudności,
- drobne przyjemności poprawiające samopoczucie, np. spacer, słuchanie ulubionej muzyki,
- dobre relacje z samym sobą, lepsze poznanie własnych uczuć i potrzeb,
- aktywność fizyczna, przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut.

Katarzyna Mrowiec