15 PAŹDZIERNIKA

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi,
a cały październik jest miesiącem świadomości tej groźnej,
ale w większości przypadków, uleczalnej choroby.

Czym w ogóle jest rak? Jest nowotworem złośliwym, czyli takim, który daje przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów, zagrażając życiu. Należy pamiętać, że nie każdy nowotwór jest złośliwy, a nawet jeśli się takim okaże, można go często skutecznie leczyć, oczywiście pod warunkiem, że zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju i szybko zajmą się nim lekarze. W moim artykule postaram się wyjaśnić, jakie objawy mogą wskazywać na rozwój raka piersi i co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Na początek jednak, trochę danych. W ciągu roku wykrywa się w Polsce co najmniej 18-19 tys. zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera.
Z najnowszych dostępnych danych Concorde-3 wynika, że w 2014 r. pięcioletnie przeżycia w raku piersi uzyskano w Polsce u 76,5 proc. pacjentek. W USA
i Europie Zachodniej pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 80-90 proc. kobiet
z rakiem piersi.* Dlaczego w Polsce nadal wyniki leczenia są gorsze, niż na zachodzie?
A no dlatego, że chorzy (rak piersi zdecydowanie częściej występuje
u kobiet, niż u mężczyzn, co nie znaczy, że nie zdarza się u panów) zbyt późno zgłaszają się ze swoimi dolegliwościami do lekarza. Wniosek? Jeśli coś Cię niepokoi, biegnij do lekarza. Może to uratować Twoje życie.

No dobrze, co w takim razie robić, żeby wykryć raczysko, jak najwcześniej? Trzeba poznać swoje ciało i badać się regularnie. Każda miesiączkująca kobieta, począwszy od dwudziestego roku życia, powinna co miesiąc przeprowadzać u siebie samobadanie piersi. Najlepiej w tym samym dniu cyklu miesiączkowego, po menstruacji, np. w 8 – 10 dniu. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl pod linkiem

Co może Cię zaniepokoić w trakcie badania?

1. Zmiana kształtu piersi.
  2. Zmiana wyglądu skóry.
  3. Zmiana wyglądu brodawki i jej otoczki – wciągnięcie brodawki lub wyciekający z niej płyn.
  4. Zgrubienia lub guzki w piersi.
  5. Powiększone pachowe węzły chłonne.

Pamiętaj, że tylko lekarz medycyny może ocenić, czy wykryta przez Ciebie zmiana jest groźna, czy nie. Nie szukaj informacji u „Wujka Google’a”, lecz wybierz się do onkologa lub ginekologa.

W profilaktyce raka piersi stosuje się badanie USG oraz mammografię. Pierwsze
z badań jest zwykle przeprowadzane u kobiet młodszych, w których piersiach przeważa tkanka gruczołowa. Kobiety starsze, mające zwykle więcej tkanki tłuszczowej, niż gruczołowej są poddawane badaniu mammograficznemu. Ale o tym, jakie badanie wykonać i jak często je powtarzać, każdorazowo powinien zdecydować lekarz. Nie bój się tych badań – USG jest całkowicie bezbolesne, a mammografia, to tylko kilka sekund nieprzyjemnego ucisku piersi. Ale cóż tam lekki, krótki ból, jeśli w perspektywie czeka Cię długie, zdrowe życie.

A czy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi? Oczywiście. Dziś wiemy, jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju tej choroby, więc możemy jej skuteczniej zapobiegać. Najczęstszymi czynnikami ryzyka są:

1. Wiek – zwykle chorują panie po menopauzie, ale niestety, rak piersi może zdarzyć się też bardzo młodym kobietom.
  2. Płeć – pamiętasz, że częściej chorują kobiety.
  3. Czynniki genetyczne – mutacja genów BRCA 1 i /lub BRCA 2; przypadki występowania raka piersi lub jajnika w rodzinie.
  4. Czynniki hormonalne.
  5. Niewłaściwy tryb życia – otyłość, dieta bogata w tłuszcze, brak ruchu, nadużywanie alkoholu.

Wiesz, że nie masz żadnego wpływu na swój wiek, płeć czy geny. Na czynniki hormonalne też możesz wpływać tylko w pewnym stopniu. Ok, ale Twój tryb życia zależy tylko od Ciebie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o profilaktyce raka piersi, albo poznać fakty

i mity krążące wokół tej choroby, odsyłam Cię do portalu zwrotnikraka.pl
i zamieszczonego w nim artykułu https://www.zwrotnikraka.pl/fakty-i-mity-na-temat-raka-piersi/

Podsumowując,      Nie taki rak straszny, jak go malują!

Badaj się systematycznie!

Odwiedzaj swojego lekarza!

Prowadź zdrowy tryb życia!

Joanna Grzegorczyk

* Źródło: Puls Medycyny