img00001W dniu 2018-10-16 uczniowie 5C, 5A oraz z kilku innych klas, pod opieką p. Iwony Jabłońskiej, p. Ewy Rybickiej, p. Zuzanny Bieleckiej, p. Anny Telegi oraz p. Anny Dąbek, wzięli udział w pięknej wycieczce w najstarsze góry Polski – Góry Świętokrzyskie

Pierwszym punktem wyprawy było Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, w którym uwagę przyciągnęły fragmenty dawnych pieców hutniczych tzw. dymarek, odsłonięte i pozostawione w tym samym miejscu, gdzie funkcjonowały przed 20 stuleciami. Następnie dzieci odwiedziły Centrum Kulturowo – Archeologiczne, gdzie znajdują się ciekawe obiekty z okresu rzymskiego, np. ziemianki, chaty mieszkalne, kuźnia, kopalnia żelaza, stanowiska dymarek i pieców garncarskich. Mogły tutaj zobaczyć jak kowal wykuwa ostrze do noża.

Następnie wszyscy udali się Drogą Królewską na Święty Krzyż, gdzie zwiedzili krypty, klasztor z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz wystawę w Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Uzupełnieniem wizyty w muzeum było przejście na gołoborza – charakterystyczny element rzeźby terenu Gór Świętokrzyskich. Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń i mocno głodni udali się na obiad. Po obiedzie – ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie najpiękniejszej w Polsce jaskini – Raj. Zachwyca ona bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów
o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu, stalagmitów, stalagnatów, draperii, makaronów i innych form krasu podziemnego. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Uzupełnieniem wycieczki były zakupy pamiątek na okolicznych kramach i straganach.

Iwona Jabłońska

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

Komendant Powiatowy Policji Straży Pożarnej w Stalowej Woli przedstawia materiały edukacyjne dot. Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Prosimy o zapoznanie się z załączonymi materiałami.

Rys. 1 - Czad

Rys. 2 Czad

Rys. 3 - czad

Rys. 4 - Dym

Państwowa Straż Pożarna

Zebranie Rady Rodziców 17 X 2018

Zebranie Rady Rodziców i Przedstawicieli Trójek Klasowych 17 października 2018 o godz. 17:00 w świetlicy szkoły. Prosimy o przybycie.

Zarząd Rady Rodziców

Deklaracja korzystania z obiadów w stołówce

Rodziców uczniów, kórzy będą korzystali z obiadów w roku szkolnym 2018/2019 uprzejmie prosimy o wypełnienie, podpisanie i złożenie w sekretariacie szkoly stosownych deklaracji.
Obiady będą wydawane od 4 wrzesnia 2018 r./wtorek/.