W tym roku szkolnym Najlepszym Czytelnikiem 2018 została:

Zuzanna Skowronek z 4D

a kolejne miejsca zajęli uczniowie z klasy 3A pani Renaty Czerneckiej-Skrok i Marty Bańka:

Bartosz Wieprzęć

Milena Hamera

Filip Rutkowski

Gabriela Kobylarz

Izabela Czajkowska

Hanna Dziopak

Krystian Stróż

Weronika Śliwiak

i uczennica klasy 1A:

Karolina Gorzula.

Wśród najlepiej czytających klas znalazły sie kolejno klasy:

3A - 1797 wypożyczeń

3C - 684 wypożyczenia

1A - 626 wypożyczeń

1C - 619 wypożyczeń

3F - 574 wypożyczenia

3G - 561 wypożyczeń

Na poziomie klas średnio uczniowie wypożyczali ok. 15 książek. W ujęciu łącznej, średniej liczby wypożyczeń wszystkich klas prym wiodły klasy 3 - 5275 wypożyczeń, za nimi uplasowały się klasy 1 - 1816 wypozyczeń oraz klasy 4 - 1932 wypożyczenia książek.

W obrębie poziomów najlepsza w klas 1 okazała się 1A, w obrębie 2 - klasa 2B, wśród 3 - klasa 3A, zarazem najbardziej rozczytana klasa z całej naszej szkoły. Odnośnie klas 4 w czołówce znalazła się 4D wśród której uczniów znalazła się najwięcej czytająca uczennica z całej szkoły Zuzanna Skowronek. Na poziomie klas 5 na pierwszym miejscu ulokowała się 5D, na poziomie klas 6 - klasa 6C, a na poziomie klas 7 - klasa 7B.

Mamy nadzieję, że inne klasy nie poddadzą się i przebiją się na wyższe pozycje w rankingu.

W tym roku szkolnym dzięki uczniom klasy 6C narodziła się nowa akcja "Zaczarowany Ołówek" współtworzona przez Amelię Gąsiorowską i Julię Socha. Z kolei już drugi rok z rzędu trwała akcja "Nietypowego Czytania Literatury" współtworzona dzięki uczniom klasy 7E Paulinie Ozga, Magdalenie Bis, Karolinie Kuraś, Katarzynie Światowiec, Idze Mścisz, Dariii Nowickiej oraz Jakubowi Gorczycy. Dziękujemy za zaangażowanie i chęci. "Zaczarowany Ołówek" i "Nietypowe Czytanie Literatury" razem z akcją "Mądra szkoła czyta dzieciom" układały się w cykliczne akcje promujące czytelnictwo w naszej szkole.

Zachęcamy innych do czytania, bo według badań:

Czytanie redukuje stres - po 6 minutach nawet o 60%. Jest w tym skuteczniejsze o 68% od słuchania muzyki, sześciokrotnie bardziej niż gry komputerowe i trzykrotnie skuteczniej niż spacer. Po kilkunastu minutach czytania książki stres zaś jest zmniejszany już o 70%.

Jak wskazują badania neurologów czytanie poprawia pamięć i przez stymulację prawej półkuli mózgowej kształtuje wyobraźnię. Efektem ubocznym jest bogate słownictwo, a kluczową dla wielu zawodów jest rozwijane dzięki literaturze skupienie uwagi oraz koncentracja. Dlatego mole książkowe chorują 2,5 raza rzadziej na chorobę Alzheimera. Badania również odnotowały, że chętniej sięgają po kulturę, bo 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej malują, czy fotografują.

Czytanie łączy sie ze szlachetnością, bo 82% moli książkowych wspiera organizacje charytatywne i trzy razy częściej niż ich nieczytający koledzy i koleżanki angażują się w działania prospołeczne.

Efektem ubocznym dla ścisłowców jest zwiększenie zdolności analitycznych, a także umożliwia czerpanie wiedzy kształtującej osobowość. Zespół badaczy Petera Bowera zauważył, że pozwala na wyjście z depresji - jednym słowy daje uśmiech na twarzy i pogodę ducha. Zatem polecamy na wakacjach i nie tylko nich lekturę książek!

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

Komendant Powiatowy Policji Straży Pożarnej w Stalowej Woli przedstawia materiały edukacyjne dot. Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Prosimy o zapoznanie się z załączonymi materiałami.

Rys. 1 - Czad

Rys. 2 Czad

Rys. 3 - czad

Rys. 4 - Dym

Państwowa Straż Pożarna

Zebranie Rady Rodziców 17 X 2018

Zebranie Rady Rodziców i Przedstawicieli Trójek Klasowych 17 października 2018 o godz. 17:00 w świetlicy szkoły. Prosimy o przybycie.

Zarząd Rady Rodziców

Deklaracja korzystania z obiadów w stołówce

Rodziców uczniów, kórzy będą korzystali z obiadów w roku szkolnym 2018/2019 uprzejmie prosimy o wypełnienie, podpisanie i złożenie w sekretariacie szkoly stosownych deklaracji.
Obiady będą wydawane od 4 wrzesnia 2018 r./wtorek/.