"Machiny Leonarda da Vinci" to tytuł nowej wystawy interaktywnej, którą można oglądać do 11 lutego 2018 roku w Centrum Edukacji Dziecięcej Muzeum Regionalnego przy ulicy Staszica 14. Na ekspozycję składa się 24 zrekonstruowanych wynalazków Leonarda (helikopter, samochód, łożysko kulkowe, czołg) oraz reprodukcje 18 jego obr(Mona Lisa, Dama z gronostajem, Ostatnia wieczerza) To spotkanie z wielką sztuką, duchem renesansu i geniuszem człowieka.

Wybrane realizacje są wiernie odtworzonymi modelami, wykonanymi przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów. Na szczególną uwagę zasługuje samochód. Szacuje się, że zaprojektowany przez Leonarda pojazd był w stanie przejechać około czterdziestu metrów przed ponowną potrzebą "nakręcenia". Mimo że nie był wyposażony w żadne siedziska jest pierwszym znanym pojazdem korzystającym z kolumny kierownicy, systemu regałowego i zębatkowego, które są używane w obecnych układach kierowniczych. Przedstawiona bombarda jest z kolei pierwowzorem współczesnych bomb kasetowych, których zakaz stosowania podpisało w 2008 roku w Dublinie 111 państw. Jako wynalazca licznych maszyn wojennych, określał wojnę jako "bestialski obłęd". Każdy na pewno zna autorstwa Leonarda skrzydłowiec zwany też ornitopterem). Mówi się, że gdy był małym dzieckiem nad jego kołyską przeleciał jastrząb. Da Vinci uznał to za proroczy znak. Konstruując ornitopter bazował na skrzydłach nietoperza. W 1946 roku przeprowadził test maszyny latającej, który zakończył się niepowiedzeniem. Szkic roweru został odnaleziony dopiero w 1974 roku podczas prac konserwatorskich. Pojazd ma dwa jednakowej wielkości koła ze szprychami, kierownicę, mechanizm korbowy i zębatkę. Na ekspozycji wypatrzyliśmy również łódź wiosłową, helikopter, łańcuch, maszynę do produkcji pilników, pociski ostrołukowe, wiatromierz, zegar oraz drabinę wysuwaną. Ekspozycja ma charakter dynamiczny, edukacyjny i nowoczesny. Wśród prezentowanych modeli znajdują się prace interaktywne, które angażują widza do działania.

Beata Bryk-Pokrzywa

Zaczarowany Ołówek - 08.06.2018 - odwołane zajęcia

Z powody choroby nauczyciela zajęcia Zaczarowany Ołówek są odwołane.

Zebranie Rady Rodziców - 12.06.2018

Zebranie Rady Rodziców i Przedstawicieli Trojek Klasowych dnia 12 czerwca godz. 17 swietlica szkoly.

Ewa Chołody

Egzamin ósmoklasisty

Informacje Centralnej Komisji Egzaminacyjne i przykładowe arkusze do egzaminu ósmoklasisty