Strona główna

O szkole

Dla Rodzica

Dla Ucznia

Dla Nauczyciela

RODO

Wydarzenia

Skontaktuj się z nami

Publiczna Szkoła Podstawowa

z Oddziałami Integracyjnymi nr 7

im. Mikołaja Kopernika 

ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola


+48 15 842 04 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


NIP: 8651427241
REGON: 000837465 
KRS: 0000145905

Nr konta

80 1020 4913 0000 9802 0117 6981
 

Plan lekcji

E-dziennik

Zdjęcia

photo gallery

Otwórz menu

"Machiny Leonarda da Vinci" to tytuł nowej wystawy interaktywnej, którą można oglądać do 11 lutego 2018 roku w Centrum Edukacji Dziecięcej Muzeum Regionalnego przy ulicy Staszica 14. Na ekspozycję składa się 24 zrekonstruowanych wynalazków Leonarda (helikopter, samochód, łożysko kulkowe, czołg) oraz reprodukcje 18 jego obr(Mona Lisa, Dama z gronostajem, Ostatnia wieczerza) To spotkanie z wielką sztuką, duchem renesansu i geniuszem człowieka.

Wybrane realizacje są wiernie odtworzonymi modelami, wykonanymi przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów. Na szczególną uwagę zasługuje samochód. Szacuje się, że zaprojektowany przez Leonarda pojazd był w stanie przejechać około czterdziestu metrów przed ponowną potrzebą "nakręcenia". Mimo że nie był wyposażony w żadne siedziska jest pierwszym znanym pojazdem korzystającym z kolumny kierownicy, systemu regałowego i zębatkowego, które są używane w obecnych układach kierowniczych. Przedstawiona bombarda jest z kolei pierwowzorem współczesnych bomb kasetowych, których zakaz stosowania podpisało w 2008 roku w Dublinie 111 państw. Jako wynalazca licznych maszyn wojennych, określał wojnę jako "bestialski obłęd". Każdy na pewno zna autorstwa Leonarda skrzydłowiec zwany też ornitopterem). Mówi się, że gdy był małym dzieckiem nad jego kołyską przeleciał jastrząb. Da Vinci uznał to za proroczy znak. Konstruując ornitopter bazował na skrzydłach nietoperza. W 1946 roku przeprowadził test maszyny latającej, który zakończył się niepowiedzeniem. Szkic roweru został odnaleziony dopiero w 1974 roku podczas prac konserwatorskich. Pojazd ma dwa jednakowej wielkości koła ze szprychami, kierownicę, mechanizm korbowy i zębatkę. Na ekspozycji wypatrzyliśmy również łódź wiosłową, helikopter, łańcuch, maszynę do produkcji pilników, pociski ostrołukowe, wiatromierz, zegar oraz drabinę wysuwaną. Ekspozycja ma charakter dynamiczny, edukacyjny i nowoczesny. Wśród prezentowanych modeli znajdują się prace interaktywne, które angażują widza do działania.

Beata Bryk-Pokrzywa

Co nowego w szkole?

Ostatnie komunikaty

List do Uczniów od RPP 2018

List do Uczniów i Uczennic z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018

Bezpieczny wypoczynek - lato 2018

Przed rozpoczęciem wakacji Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku. (...)

Wybierając dla swojego dziecka formę letniego wypoczynku, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. MEN stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może przekonać się, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wyjazdu oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.

Poradnik bezpiecznego wypoczynku znajduje się tutaj.

Szczegółowe informacje sa dostępne na stronie MEN.

Baza wypoczynku MEN dostępna tutaj..

"Dobry Start" - wyprawka szkolna dla dziecka

Dobry start

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami w:

a także na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zaczarowany Ołówek - 08.06.2018 - odwołane zajęcia

Z powody choroby nauczyciela zajęcia Zaczarowany Ołówek są odwołane.

esjot podpis

Oddziały przedszkolne - przerwa 2.07-09.08.2018

Informacja dla Rodziców dzieci uczęszczających
do oddziałów przedszkolnych w PSPzOI nr 7
w roku szkolnym 2017/2018

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi nr 7
im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli informuje, że
w okresie

od 2 lipca 2018 r. do 9 sierpnia 2018 r.

nastąpi przerwa  wakacyjna w funkcjonowaniu
oddziałów przedszkolnych.