Moodle

"Machiny Leonarda da Vinci" to tytuł nowej wystawy interaktywnej, którą można oglądać do 11 lutego 2018 roku w Centrum Edukacji Dziecięcej Muzeum Regionalnego przy ulicy Staszica 14. Na ekspozycję składa się 24 zrekonstruowanych wynalazków Leonarda (helikopter, samochód, łożysko kulkowe, czołg) oraz reprodukcje 18 jego obr(Mona Lisa, Dama z gronostajem, Ostatnia wieczerza) To spotkanie z wielką sztuką, duchem renesansu i geniuszem człowieka.

Wybrane realizacje są wiernie odtworzonymi modelami, wykonanymi przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów. Na szczególną uwagę zasługuje samochód. Szacuje się, że zaprojektowany przez Leonarda pojazd był w stanie przejechać około czterdziestu metrów przed ponowną potrzebą "nakręcenia". Mimo że nie był wyposażony w żadne siedziska jest pierwszym znanym pojazdem korzystającym z kolumny kierownicy, systemu regałowego i zębatkowego, które są używane w obecnych układach kierowniczych. Przedstawiona bombarda jest z kolei pierwowzorem współczesnych bomb kasetowych, których zakaz stosowania podpisało w 2008 roku w Dublinie 111 państw. Jako wynalazca licznych maszyn wojennych, określał wojnę jako "bestialski obłęd". Każdy na pewno zna autorstwa Leonarda skrzydłowiec zwany też ornitopterem). Mówi się, że gdy był małym dzieckiem nad jego kołyską przeleciał jastrząb. Da Vinci uznał to za proroczy znak. Konstruując ornitopter bazował na skrzydłach nietoperza. W 1946 roku przeprowadził test maszyny latającej, który zakończył się niepowiedzeniem. Szkic roweru został odnaleziony dopiero w 1974 roku podczas prac konserwatorskich. Pojazd ma dwa jednakowej wielkości koła ze szprychami, kierownicę, mechanizm korbowy i zębatkę. Na ekspozycji wypatrzyliśmy również łódź wiosłową, helikopter, łańcuch, maszynę do produkcji pilników, pociski ostrołukowe, wiatromierz, zegar oraz drabinę wysuwaną. Ekspozycja ma charakter dynamiczny, edukacyjny i nowoczesny. Wśród prezentowanych modeli znajdują się prace interaktywne, które angażują widza do działania.

Beata Bryk-Pokrzywa

Nietypowe Czytanie Literatury - zmiana godzin zajęć dla grupy II

Ze względów organizacyjnych zajęcia "Nietypowe Czytanie Literatury", w skrócie NCL (literacko-teatralne) z czwartku (grupa II) są przeniesione na piątek. Będą teraz odbywały się 14:45-15:30 (9 lekcja). Grupa I będzie miała zajęcia bez zmian we wtorek 13:55-14:40. Podział NCL na grupy znajduje się pod tym linkiem.

Zajęcia "Zaczytany ołówek" (czytelniczo-plastyczne) odbywają się bez zmian 13:05-13:55 w piątek.

Nietypowe Czytanie Literatury - podział na grupy

Drodzy Rodzice!

Na zajęciach Nietypowe Czytanie Literatury (literacko-teatralnych) obowiązuje podział na grupy:

Grupa I:

Igor Andres
Amelia Oleszczuk
Wiktoria Mazurek

W przypadku pominięcia jakiegoś dziecka proszę o kontakt przez Dziennik. Dziękuję.

Zajęcia dla Grupy I odbywają się bez zmian we wtorek od 13:55 do 14:40. Grupa II zajęcia odbywają się w nowym terminie, w piątek 14:45-15:30.

Wydawanie obiadów

Obiady są wydawane w stołówce szkolnej 10:30-13:30.

Informator Rodzica - zajęcia - Zaczytany Ołówek

Opis

Zajęcia są skierowane do uczniów do klasy 3. Celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień z naciskiem na umiejętności manualne i nie tylko, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, poznawanie wartościowej literatury, z wykorzystaniem technik multimedialnych, zabaw, gier i śpiewu.

Opiekun

esjot podpis, bibliotekarz.

Warunek uczestnictwa

Pisemna zgoda rodzica, chęci dziecka

Program

Ze względu na różne predyspozycje dzieci program jest dostosowywany do ich możliwości oraz umiejętności. Nacisk jest położony na rozwijanie zainteresowań twórczych, rozbudzanie wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego z uwzględnieniem roli książki.

Czytelnia biblioteki szkolnej PSPzOI nr 7 w Stalowej Woli (sala 105, I piętro).

Piątek, 7 lekcja, 13:05-13-50, 45 minut

Zajęcia odbywają się w jednej grupie.

Informator Rodzica - zajęcia - Nietypowe Czytanie Literatury

Opis

Zajęcia są skierowane do uczniów do klasy 3. Celem zajęć jest oswojenie dzieci z publicznością, przygotowanie do wystąpień i teatrzyków szkolnych, nauka obcowania z adaptacją książki i poznawanie słowa drukowanego w nietypowej formie, rozwijanie więzi szkolnych między uczniami oraz relacji międzypokoleniowych.

Opiekun

esjot podpis, bibliotekarz.

Warunek uczestnictwa

Pisemna zgoda rodzica, chęci dziecka

Program

Program jest na bieżąco dostosowywany do możliwości oraz uzdolnień dzieci. Obejmuje zabaw, rytmiki, elementy animacji, śpiewu, tańca itp. z naciskiem na umiejętności potrzebne w trakcie wystąpień teatralnych i publicznych.

Czytelnia biblioteki szkolnej PSPzOI nr 7 w Stalowej Woli (sala 105, I piętro).

I grupa - wtorek 8 lekcja, 13:55-14:40, 45 minut

II grupa - piątek, 14:45-15:30, 45 minut.

1 zajęcia tygodniowo (materiał na obu grupach jest ten sam).

Zajęcia kładą nacisk na umiejętności związane z teatrem.