"Machiny Leonarda da Vinci" to tytuł nowej wystawy interaktywnej, którą można oglądać do 11 lutego 2018 roku w Centrum Edukacji Dziecięcej Muzeum Regionalnego przy ulicy Staszica 14. Na ekspozycję składa się 24 zrekonstruowanych wynalazków Leonarda (helikopter, samochód, łożysko kulkowe, czołg) oraz reprodukcje 18 jego obr(Mona Lisa, Dama z gronostajem, Ostatnia wieczerza) To spotkanie z wielką sztuką, duchem renesansu i geniuszem człowieka.

Wybrane realizacje są wiernie odtworzonymi modelami, wykonanymi przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów. Na szczególną uwagę zasługuje samochód. Szacuje się, że zaprojektowany przez Leonarda pojazd był w stanie przejechać około czterdziestu metrów przed ponowną potrzebą "nakręcenia". Mimo że nie był wyposażony w żadne siedziska jest pierwszym znanym pojazdem korzystającym z kolumny kierownicy, systemu regałowego i zębatkowego, które są używane w obecnych układach kierowniczych. Przedstawiona bombarda jest z kolei pierwowzorem współczesnych bomb kasetowych, których zakaz stosowania podpisało w 2008 roku w Dublinie 111 państw. Jako wynalazca licznych maszyn wojennych, określał wojnę jako "bestialski obłęd". Każdy na pewno zna autorstwa Leonarda skrzydłowiec zwany też ornitopterem). Mówi się, że gdy był małym dzieckiem nad jego kołyską przeleciał jastrząb. Da Vinci uznał to za proroczy znak. Konstruując ornitopter bazował na skrzydłach nietoperza. W 1946 roku przeprowadził test maszyny latającej, który zakończył się niepowiedzeniem. Szkic roweru został odnaleziony dopiero w 1974 roku podczas prac konserwatorskich. Pojazd ma dwa jednakowej wielkości koła ze szprychami, kierownicę, mechanizm korbowy i zębatkę. Na ekspozycji wypatrzyliśmy również łódź wiosłową, helikopter, łańcuch, maszynę do produkcji pilników, pociski ostrołukowe, wiatromierz, zegar oraz drabinę wysuwaną. Ekspozycja ma charakter dynamiczny, edukacyjny i nowoczesny. Wśród prezentowanych modeli znajdują się prace interaktywne, które angażują widza do działania.

Beata Bryk-Pokrzywa

Nietypowe Czytanie Literatury - II semestr 2017/2018

Ze względu na zmiany planu i związane z tym kwestie organizacyjne w II semestrze są odwołane zajęcia Nietypowe Czytanie Literatury. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w poprzednich zajęciach.

Wolontariat szkolny

Informator dla uczniów

Jak zrobić kokardę narodową

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości dla uczniów i nauczycieli odbędzie się

9 listopada 2017 /czwartek/.

Zapraszamy klasy pod opieką nauczycieli uczących na wyznaczonej lekcji.
Ze względów organizacyjnych proszę o punktualnie sprowadzenie klas na salę gimnastyczną.

W tym dniu obowiązuje strój galowy.

Poniżej instrukcja robienia kokardy narodowej i szczegółowa rozpiska.

Pomoc psychologiczna

Szkoła zapewnia uczniom opiekę psychologiczną. W ramach wsparcia psychologicznego prowadzone są indywidualne spotkania z uczniami oraz zajęcia grupowe w klasach, porady i konsultacje dla rodziców i nauczycieli a także tematyczne spotkania dla rodziców z różnymi specjalistami.

Pedagog i psycholog służą pomocą uczniom, rodzicom, wychowawcom i nauczycielom codziennie w godzinach: 8.00 – 15.00.

Wydawanie obiadów

Obiady są wydawane w stołówce szkolnej 10:30-13:30.