Strona główna

O szkole

Dla Rodzica

Dla Ucznia

Dla Nauczyciela

Nabór 2024/2025

RODO

BIP

Nauka zdalna

EPUAP

FB - PSP7

Dostępna Szkoła

Jadłospis

FB - Biblioteka Szkolna

Klub Szkół

Aktywna tablica

Laboratoria Przyszłości

Szkoła Promująca Zdrowie

Wydarzenia

Skontaktuj się z nami

Publiczna Szkoła Podstawowa

z Oddziałami Integracyjnymi nr 7

im. Mikołaja Kopernika 

ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola


+48 15 842 04 88

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


NIP: 8651427241
REGON: 000837465 
KRS: 0000145905

Nr konta bankowego do wpłat za obiady, duplikaty:

80 1020 4913 0000 9802 0117 6981

Nr konta Rada Rodziców:

53 9430 0006 0000 1469 2000 0001

 

Plan lekcji

E-dziennik

Logowanie Office

Logowanie do Chmury Microsoft Office (365):

http://portal.office.com

Mam problem z MS Teams (zobacz pomoc)

Zdjęcia

photo gallery

Otwórz menu

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla. To doskonała okazja, aby uświadomić sobie, że liczebność populacji tych niezwykle lubianych ptaków drastycznie spadła. Biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą włączyła się w obchody tego świeta.

 

Dzieci ze świetlicy szkolnej pod kierunkiem P. Ireny Sajdak wykonały prace plastyczne, które prezentują na zdjęciach. Uczniowie klasy 8C podczas Dnia Wróbla na lekcji przygotowały prezentacje multimedialne (do zobaczenia poniżej) w ściśle określonym czasie, ale podołali temu zadaniu wyśmienicie. W bibliotece z kolei dzieci wyszukiwały informacje o wróblach w atlasach przyrodniczych, czytały o przygodach Wróbelka Elemelka i jego przyjaciół, a następnie uczniowie ci wyjaśniali znaczenie przysłów. Dzieci wykazały się pomysłowością w interpretowaniu tych przysłów. Niektóre z nich były naprawdę trudne. A Wy jak sobie z nimi poradzicie?

 

Przeczytaj przysłowia i powiedzenia związane z wróblem. Wyjaśnij co znaczą?

  • Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
  • Lepszy wróbel w ręku, niż bażant na sęku.
  • Plotka wyleci wróblem, a powróci wołem.
  • Wkradł się jak wróbel w bocianie gniazdo.
  • Nie przebieraj panno, żebyś nie przebrała, żebyś za kanarka wróbla nie dostała.
  • Starego wróbla na plewy nie złapiesz.
  • Kto się wróblem urodził, kanarkiem nie zdechnie.
  • Strzelać z armaty do wróbla.
  • Wróble na dachu ćwierkają, że…

 

Co możemy zrobić, by powstrzymać znikanie wróbli z naszych miast ? Należy w pewnym sensie odwrócić przyczyny, nie wystarczy tylko zaniechać tych działań, które powodują spadek ich liczebności. Trzeba działać aktywnie, trzeba zachęcić wróble, by do nas wróciły. 

Po pierwsze – miejsca na gniazda. Wróble nauczyły się korzystać z tzw. stropodachów, należy więc pilnować aby nie zamykano do nich dostępu. 

Warto budować skrzynki lęgowe dla wróbli, pamiętając nie tylko o odpowiednich wymiarach (dno 13 x 13 cm, głębokość 20 cm, średnica otworu 4 cm), ale również o tym, by umieszczać je z dala od okien, bo ruch za oknem płoszy te ptaki i mogą porzucać lęgi.

Po drugie należy zapewnić wróblom odpowiednie schronienia w postaci gęstych i wysokich krzaków, w których będą mogły chować się zimą, a wiosną szukać owadów dla piskląt. 

Wreszcie z pokarmem wiąże się trzecia ważna sprawa – pomoc w jego zdobywaniu. Zimą można podrzucać im ziarna takie jak: nasiona słonecznika, kasza jęczmienna, gryczana, pęczak, pszenica, owies, płatki owsiane. Przy tym trzeba pamiętać, żeby to robić stale, bo wróble szybko się do tego przyzwyczajają. 

Jeżeli ktoś posiada ogród, to warto aby zostawił mały niezagospodarowany kawałek, gdyż nasiona tzw. chwastów są ważnym elementem w diecie wróbla ,dodatkowo będzie tam dużo stawonogów, zwłaszcza owadów, którymi wróble będą mogły karmić swoje pisklęta. 

Należy również zaniechać stosowania chemicznych środków ochrony roślin w pielęgnacji ogrodów, a nawet parków – ptaki poradzą sobie z tzw. szkodnikami.

Najnowsze badania mówią, że wróbli jednak przybywa. Poradziły sobie z kryzysem, pomogły im w tym łagodne zimy ostatnich lat. !!!

 

o_wrobelku_elemelku

Jak świętować dzień wróbla


Wykorzystajcie Dzień Wróbla, by poczytać, obejrzeć lub pośpiewać, ale najlepiej wybierzcie się na spacer i poszukajcie wróbli w waszej okolicy.

Prace uczniów 8C

Emila Kochan

Gabriela Zając

Krzysztof Golik

Natalia Walczak

Nikola Szczepaniak

 

 

 Ostatnie wydarzenia