ul. Okulickiego 14
37-450 Stalowa Wola
+48 15 842 04 88
psp7@stalowawola.pl

Nr konta bankowego do wpłat za obiady, duplikaty:
80 1020 4913 0000 9802 0117 6981
Nr konta Rada Rodziców:
53 9430 0006 0000 1469 2000 0001
KRS 0000145905
NIP 8651427241
REGON 000837465

[Zerówka] Zabawy z dzieciństwa

Przypominamy zabawy z czasów dzieciństwa dziadków, aby rodzice też trochę do wspólnej aktywności na podwórku wciągnąć i wykorzystać owe zabawy jako taki most łączący pokolenia.

 

Oto kilka moim zdaniem najlepszych propozycji, które chyba nigdy się nie zestarzeją:

  1. KAPSLE

Moja ulubiona pozycja z tej listy i jedna z najmilej wspominanych zabaw z dzieciństwa. Bierzemy kapsle z lemoniady (chociaż z tą lemoniadą w dzisiejszych czasach może być ciężko, więc wystarczą jakieś podobne), kredą rysujemy na ziemi trasę wyścigu i na zmianę każdy z uczestników pstryka swój kapsel tak, aby pokonując całą trasę (i nie wypadając z niej) dotarł do mety (jeśli wypadnie to wraca na poprzednie miejsce albo na sam początek, w zależności od ustaleń).

Kapsle można też dodatkowo okleić czy pomalować (za naszych czasów popularne były flagi różnych państw), a także podkleić plasteliną, aby je obciążyć, także zabawa jest rozwojowa :)

  1. GUMA

To niby gra dla dziewczyn, ale nie znam chłopaka, który by chociaż kilka razy z nudów nie poskakał. Dwie osoby stają na przeciw siebie w odległości około metra i między sobą mają rozciągniętą gumę do skakania, którą zahaczają za kostki. Trzecia osoba natomiast ma za zadanie, skacząc na tej gumie, wykonać bardzo konkretny, wcześniej ustalony układ. Jeśli jej się uda, zwiększamy trudność i podnosimy gumę za kolana, a później za uda. Jeśli się jednak nie uda, to zmienia się z jedną z pozostałych osób i one próbuje.

  1. KLASY

Prosta gra, w której rysujemy kredą na ziemi siedem kwadratów i jedno kółko na ich szczycie, a następnie skaczemy po całej trasie w odpowiedniej kolejności. Pamiętam, że my ją lekko zmodyfikowaliśmy i za pomocą kapsli lub kamieni, trzeba było najpierw trafić na pole, na które chciało się dotrzeć (a trzeba było na każde po kolei, od 1 do 8) i dopiero można było skakać.

Pozostaje tylko pytanie czy dalej powinniśmy rysować osiem pól, skoro ośmiu klas już nie ma? :)

  1. SKAKANKA/SZCZUR

Skakanka w swoim założeniu miała służyć jednej osobie do skakania. Jednak my (jako bardzo kreatywne pokolenie ;) wykorzystywaliśmy ją do wielu innych zabaw. Najpopularniejszą było trzymanie rozciągniętej skakanki przez dwie osoby i kręcenie nią, podczas gdy pozostałe osoby skakały (jak na zdjęciu głównym). Jeśli skakanka była dość długa, spokojnie mogło skakać kilka osób jednocześnie.

Drugim zastosowaniem skakanki jakie pamiętam, był szczur (nie będę ukrywał, że zawsze fascynowało mnie nazewnictwo dawnych gier). Jest to nieco mniej znana gra (tak mi się przynajmniej wydaje), która polegała na tym, że jedna z osób brała skakankę (lub dwie skakanki związane ze sobą) i kręciła nią nisko nad ziemią dookoła siebie, a pozostałe osoby stojące w kręgu musiały nad nią przeskakiwać. Komu się nie udało, zostawał szczurem i trafiał do środka (oraz obrywał skakanką – ryzyko zawodowe).

  1. TARZAN

Tarzan jest prosty do wykonania, jeśli tylko mamy w pobliżu właściwe drzewo (jeśli nie mamy, to raczej się nie pobawimy). Do odpowiednio grubej gałęzi przywiązujemy linę, załatwiamy sobie jakieś krzesło albo inną podstawkę (ewentualnie, jeśli drzewo jest dość duże wchodzimy na inną gałąź), chwytamy się liny i bawimy się w Tarzana :) Im starsze dzieci tym z większej wysokości można skakać.

Niektórym ta zabawa nie przechodzi już nigdy:

 

  1. CYMBERGAJ

To już bardziej skomplikowana zabawa. Potrzebujemy do niej stołu (albo w miarę równego podłoża i kredy), trzech monet, dwóch grzebieni oraz kawałka folii aluminiowej. Grzebienie owijamy folią, monety rozdzielamy po jednej dla każdego z graczy (to będą piłkarze), jedną zostawiamy (jako piłkę), a kredą rysujemy prowizoryczne boisko i jesteśmy gotowi. Za pomocą grzebieni na zmianę uderzamy w swojego „piłkarza”, aby uderzył „piłkę” w kierunku bramki przeciwnika.

Trzeba tylko trochę uważać, bo monety lubiły się gubić. Szczególnie wtedy, gdy komuś akurat brakowało na lody ;)

  1. PODCHODY

Jak tak o tym dłużej myślę, to zaczynam podejrzewać, że w czasach naszego dzieciństwa działało jakieś silne lobby producentów kredy ;)

A tak na poważnie (bo przecież i tak wszyscy wiedzą, że używaliśmy pękniętych cegieł za każdym razem gdy piszę o kredzie), to do podchodów wymagana jest w zasadzie kreda, kamienie, patyki lub jeszcze cokolwiek innego, z czego da się zrobić strzałki na ziemi (lub na ścianach). Jedna drużyna się przemieszcza i zostawia za sobą ślady w postaci strzałek (czasem bardzo dobrze ukrytych), a druga drużyna cierpliwie czeka ustalony czas i po tym czasie, stara się odnaleźć pierwszą drużynę wykorzystując pozostawione wskazówki. Im bardziej kreatywna była drużyna pierwsza, tym trudniejsze zadanie stało przed drugą.

Ćwiczenia mowy u dzieci.

Przykłady wierszyków dźwiękonaśladowyczych

RĄCZKI KLASZCZĄ

Rączki klaszczą klap, klap, klap

Nóżki tupią tup, tup, tup

Tutaj swoją główkę mam

A na brzuszku bam, bam, bam

Tutaj uszy mam

Oczy patrzą tu i tam

Buzia robi am, am, am

A na nosku sobie gram!

MYSZKI

Myszek sto do norki szło:

SZO, SZO, SZO SZO, SZO, SZO

Wtem wybiegły koty dwa:

SZA, SZA, SZA SZA, SZA, SZA

A, że były bardzo złe

SZE, SZE, SZE SZE, SZE, SZE

To złapały myszki dwie

SZE, SZE, SZE SZE, SZE, SZE

Potem jeszcze zjadły trzy

SZY, SZY, SZY SZY, SZY, SZY

I ostrzyły ciągle kły

SZY, SZY, SZY SZY, SZY, SZY

Ale, że im brakło tchu

SZU, SZU, SZU SZU, SZU, SZU

Nie złapały wszystkich stu

SZU, SZU, SZU SZU, SZU, SZU

JEDZIE POCIĄG

Jedzie pociąg – fu, fu, fu

Trąbka trąbi – tru, tu, tu

A bębenek – bum, bum, bum

Na to żabki – kum, kum, kum…

Woda z kranu – kap, kap, kap

Konik człapie – człap, człap, człap

Mucha brzęczy – bzy, bzy, bzy

A wąż syczy – sss, sss, sss…

ZEGAR

Zegar na kominie, od lat z tego słynie,

że gdy coś się stanie, słychać wnet bimbanie: bim bam x3

Gdy raz Olek rano, stłukł sobie kolano,

zegar, czy wierzycie, zaczął zaraz bicie: bim bam x3

A gdy małej Zosi, usiadł bąk na buzi,

to zaraz bimbanie powiedziało mamie: bim bam x3

Kiedy dziadek Klary, zgubił okulary,

to zegar od razu, bimbał bez rozkazu: bim bam x3

A znów kiedy babcie pogubiły kapcie,

to zegar zmartwiony, bimbał niestrudzony: bim bam x3

Martwi się rodzina, jakaż to przyczyna,

zegarowi każe bimbać według zdarzeń.

Dzisiaj wcześnie rano, fachowca wezwano,

by zegar naprawił, mechanizm ustawił.

I teraz kolego, zegar słynie z tego,

że bimba rodzinie kwadrans po godzinie.

KATAR ( autor: Jan Brzechwa)

Spotkał katar Katarzynę- A psik!

Katarzyna pod pierzynę- A psik!

Sprowadzono wnet doktora- A psik!

„Panie jest na katar chora”- A psik!

Terpentyną grzbiet jej natarł- A psik!

A po chwili sam miał katar- A psik!

Poszedł doktor do rejenta- A psik!

A to właśnie były święta- A psik!

Stoi flaków pełna micha- A psik!

A już rejent w michę kicha- A psik!

Od rejenta poszło dalej- A psik!

Bo się goście pokichali- A psik!

O tych gości znów ich goście- A psik!

Że dudniło jak na moście- A psik!

Przed godziną jedenastą- A psik!

Już kichało całe miasto- A psik!

Aż zabrakło terpentyny- A psik!

Z winy jednej Katarzyny- A psik!

MYŁA RĘCE JAKAŚ GAPA

Myła ręce jakaś gapa

kap, kap, kap

Poszła, a kran dalej kapał

kap, kap, kap

Wczoraj kapał i dziś kapie

kap, kap, kap

I źle mysli o tej gapie

kap, kap, kap

CO MÓWIĄ ZWIERZAKI?

Co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce?

Kle kle kle

Co mówi żaba, gdy bocianów tłum?

Kum kum kum

Co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła?

Kwa kwa kwa

Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał?

Miau miau miau

Co mówi kura, gdy znosi jajko?

Ko ko ko

Co mówi kogut, gdy budzi w kurniku?

Ku ku kukuryku

Co mówi koza, gdy jeść jej się chce?

Mee mee mee

Co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu?

Mu mu mu

Co mówi wrona, gdy wstaje co dnia?

Kra kra kra

Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał?

Hau hau hau

Co mówi baran, gdy jeść mu się chce?

Bee bee bee

Co mówi ryba, gdy powiedzieć chce?

Nic! Przecież ryby nie maja głosu.

KURNIK Z GRZĘDĄ

Na podwórzu dziś zebranie,

Są panowie i są panie.

Wszyscy radzić dzisiaj będą,

Czy budować kurnik z grzędą.

Kaczki kwaczą: kwa kwa kwa,

Zbudujemy go raz – dwa.

Świnki kwiczą: kwi kwi kwi,

Zbudujemy kurnik w mig!

Konik na to: I–ha–ha, i-ha-ha,

Ja stajenkę swoją mam.

Po co więc budować coś.

Czy przybędzie do nas gość?

-Nie bądź taki, gę – gę – gę –

Zagęgała tłusta gęś.

-Dzisiaj kury tu przybędą,

musi być ten kurnik z grzędą!

Kaczki znowu: kwa kwa kwa,

Zbudujemy go raz – dwa.

Świnki kwiczą: kwi kwi kwi

Czy w kurniku będą drzwi?

Konik na to: I–ha-ha, i-ha-ha,

Koń najwięcej siły ma.

Jeśli kury tu przybędą,

Będzie kurnik z piękną grzędą.

Tak zwierzęta zbudowały

Dla kur z grzędą kurnik mały.

Kury na to: ko ko ko,

Piękny dom, nie ma co!

Do środeczka zapraszamy,

Poczęstunek dla was mamy.

Kaczki kwaczą: kwa kwa kwa,

Zjemy ziarno tak tak tak.

Świnki kwiczą: kwi kwi kwi,

My mieszankę zjemy w mig!

Konik woła: i-ha-ha, i-ha-ha,

Ja na proso chętkę mam!

Gąska na to: gę gę gę,

Ja na trawkę też mam chęć.

Kurki gdaczą: ko ko ko, Każdy z was to miły gość!

STARY DONALD

Stary Donald farmę miał.

Ija, ija, o!

Na tej farmie kurki miał.

Ija, ija, o!

A te kurki jak gdakały?

Ko, ko, ko, ko, dak!

Boso chodzę, jajko niosę,

kupcie mi cho-dak!

Stary Donald farmę miał.

Ija, ija, o!

Na tej farmie gąski miał.

Ija, ija, o! A te gąski jak gęgały?

Gę, gę, gę, gę, gę!

Itd: kaczki, krówki, koniki, baranki, owieczki, koguty, kotki, pieski, myszki, ptaszki, świnki.

TIK-TAK

Ja jestem Pan Tik-Tak

Ten zegar to mój znak.

Tak, tak, tak, to ja – Tik-Tak,

a to mój piękny znak.

IDZIE KOTEK

Idzie, idzie kotek mały,

już go łapki rozbolały.

Miau, miau, miau, miau, miau, miau,

idzie kotek – miau, miau, miau.

Tam, gdzie brzózka stoi siwa,

usiadł kotek – odpoczywa.

Miau, miau, miau, miau, miau, miau,

usiadł kotek – miau, miau, miau.

Wtem usłyszał głos z daleka:

„Wracaj kotku – mama czeka”

Miau, miau, miau, miau, miau, miau,

wracaj kotku – miau, miau, miau.

DZIADZIO MROK (autor: E. Szelburg-Zarembina)

Pada, pada deszcz chlupu, chlupu, chlup!

Idzie dziadzio Mrok tupu, tupu, tup!

Idzie dziadzio Mrok człapu, człapu, człap!

Wyskoczyła noc, za połę go łap!

Zmyka dziadzio Mrok tupu, tupu, tup!

A noc za nim brnie chlupu, chlupu, chlup!

Beata Niemczyk

Izabella Madej

Zaproszenie do udziału w I Konkursie na Maskotkę firmy SK nexilis Poland
Uczniowie klas I-VIII! Koreańska firma zaprasza Was do udziału w konkursie.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek w klasie 2B odbyły się zajęcia edukacyjne związane z...
Wyjątkowa Książka Kucharska
W naszej szkole powstała wyjątkowa książka kucharska, stworzona wspólnymi siłami uczniów i...
Konkurs plastyczny ,,Stalowa Wola w przyszłości”
Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej...
Europejski Dzień Śniadania 2026
W kwietniu w szkole zorganizowano wiele działań promujących znaczenie śniadania jako...
Konkurs komiksowy „Konflikt vs mediacja: ostateczne starcie”
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie...
Stanowisko zawodoznawcze w Dniu Promocji Szkoły
Przed rodzicami, którzy chcą posłać swoje dzieci do szkół nastał kolejny wybór.
Zwyciężyliśmy w Miejskim Konkursie Wiedzy o Przedsiębiorstwach i Zawodach w Stalowej Woli
Dnia 15 kwietnia 2026 roku uczniowie klas 7–8 wraz z opiekunami wzięli udział w „Kuźni Kariery" –...
Świętujemy Europejski Dzień Śniadania 2026
Świętujemy na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych
Uczniowski Klub Sportowy „Siódemeczka"
Uczniowski Klub Sportowy „Siódemeczka" Sport to nie tylko zdrowie, to przede wszystkim pasja,...
Akcja Żonkile 2026
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy. - Marek Edelman Nasza szkoła po...
Udział uczniów klas 7 i 8 na Stalowowolskich Targach Edukacji 2026
Dnia 15 kwietnia 2026 roku uczniowie klas 7–8 wraz z wychowawcami wzięli udział w wyjątkowym...
Wyniki I Etapu - Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zawodach i Biznesie dla uczniów klas VII-VIII
W dniach 9-18 marca 2026 roku w naszej szkole uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w...
Udział w Konferencji pn. „WŁĄCZ. Zrozum. Wspieraj.”
Z okazji XIV Światowych Dni Świadomości Autyzmu dnia 13 kwietnia 2026 roku w Instytucie...