Świetlica zdalnie – Bezpieczni w sieci

Kochane dzieci!

Do czego służy wam komputer?  Co robicie w sieci?

Na pewno odpowiecie: granie w gry komputerowe, czytanie e-książek, rozwiązywanie zagadek, quizów, oglądanie filmów, słuchanie piosenek, pobieranie plików, korzystanie z portali edukacyjnych, pomocy w pracy domowej online, słowników online, encyklopedii, Wikipedii, czatowanie, używanie komunikatorów internetowych, pisanie postów na portalach społecznościowych, pisanie e-maili, rozmawianie na Skypie.

Internet jest źródłem wiedzy i rozrywki, jednak bywa też zagrożeniem, szczególnie dla tych, którzy nie wiedzą, jak bezpiecznie z niego korzystać. Nie każdy z was jest świadom negatywnych zjawisk w sieci, nie każdy wie, jak często one występują. Dlatego ważne jest, byście surfowali po Internecie wspólnie z rodzicami i informowali ich o tym, co się dzieje. Razem wybierajcie portale, które odwiedzacie. Warto zrobić zestaw bezpiecznych stron internetowych. Nie wchodzimy na strony zabronione, przeznaczone dla dorosłych! Zmykajcie ze stron, które zawierają przemoc, czy drastyczne sceny.

Odpowiedzcie na pytania:

Czy w Internecie jest bezpiecznie podawać swoje imię i nazwisko?

Czy w Internecie można podawać swój Nick?

Czy w Internecie można podawać adres?

Czy bezpiecznie jest podać adres szkoły, do której chodzisz?

Czy wirusy mogą zepsuć komputer?

Czy program antywirusowy niszczy wirusy?

Z kim należy porozmawiać o rzeczach, które nas zaniepokoiły podczas korzystania z Internetu?

Z kim możemy w szkole porozmawiać o takich rzeczach?

W Internecie można znaleźć wiele fałszywych informacji. Ustalcie, czy poniższe nagłówki artykułów mogą być prawdziwe, czy nie:

Amerykańscy naukowcy, po wieloletnich badaniach, odkryli, że szczęśliwe psy machają ogonem tylko w lewą stronę. (prawda/fałsz)

Według ekspertów na każdego człowieka na ziemi przypada ponad milion mrówek. (prawda/fałsz)

Uwaga! Słoń z Warszawskiego ZOO, nauczył skakać się przez przeszkody. (prawda/fałsz)

Jak donoszą najnowsze badania, krokodyle potrafią przeżyć bez pożywienia nawet dwa lata. (prawda/fałsz)

Obejrzyjcie filmiki edukacyjne:

Posłuchajcie piosenek:

Zabawy ruchowe:

„Sieć”
Dzieci podają do siebie kłębek wełny w taki sposób, by powstała sieć łącząca wszystkie dzieci/osoby biorące udział w zabawie. Każda osoba, która złapie kłębek, musi podać jedno skojarzenie związane z Internetem.

„Wesoły tor przeszkód”

Na podłodze rozkładamy kilka kawałków gazetowego papieru. Uczestnik z zawiązanymi oczami musi przejść po papierach, jak po kamieniach w górskim potoku.
Na stoliku kładziemy kilka kartek (czystą stroną do wierzchu) z napisami: kot, bocian, żaba, krowa, kierowca, ogrodnik, lekarz itp. Uczestnik po wylosowaniu kartki ma wyrazić jej treść za pomocą gestów.
W misce z wodą pływa kilka patyczków długości ok. 15 cm. Uczestnik trzyma w jednej ręce widelec, a w drugiej talerzyk. Widelcem stara się wyłowić patyczki i ułożyć je na talerzyku. W czasie wykonywania wszystkich zadań członkowie rodziny mogą dopingować uczestnika lub żartować z jego czynności.
Rozsyp na stole groch i przygotuj klamerki do bielizny – zadaniem jest wyłapanie nimi grochu i wrzucenie do szklanki. Możecie również zbierać makaron penne za pomocą słomki do picia (nie jest to takie proste!)

Oczywiście, prowadzący zabawę odnotowuje czas wykonania wszystkich zadań, wygrywa ten, kto osiągnął najlepszy czas.

„Jogowa opowieść ruchowa”

Sokole oko:

Wyszukaj ukryte wyrazy związane z Internetem:

ABCINTERNETYIK

KLAOICZATOPAHE

AWEZSKYPEKTSMN

KOPEMAILEELASX

NICKOOPTUHGNIB

POKJSIEĆJFREWAZ

SKOMUNIKATORAC

BCASERWERTKALB

KLODOMENATREXQ

WATESTRONAJCZE

LIOPORTALNIEMA

OIIPRZEGLĄDARKAŚ

Historyjka obrazkowa

W wolnym czasie przygotuj historyjkę obrazkową pt. „Bezpieczni w sieci”, propagującą właściwe korzystanie z Internetu. Możesz zrobić zdjęcie swojej pracy i przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zachować ją do powrotu do szkoły.

Zapamiętaj!

„BEZPIECZEŃSTWO to stan, w którym nie istnieje żadne
niebezpieczeństwo”.
Chroń swoją prywatność!
Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
Szanuj innych w sieci!
Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
Korzystaj z umiarem z Internetu!
Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Uśmiechnij się

- Synku, przed godziną w szafce były dwa ciastka, teraz jest tylko jedno. Co się stało?
- To nie moja wina. Było ciemno i nie zauważyłem tego drugiego.

- Masz dziewięć cukierków. Trzy dałeś Ani i trzy Zosi. Ile cukierków zostanie dla Ciebie? - pyta nauczycielka.
- Za mało.

-Jak nazywają się małe sowy, które mówią ,,TAK''?
-TAKSÓWKI
.

Nauczyciele świetlicy szkolnej: R. Czernecka - Skrok, A. Janiec, R. Maj, M. Trafidło, I. Żurawska, I. Sajdak